Okul öncesi öğretmen adaylarının oyun severlik eğilimleri ile mesleki öz yeterlik algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between pre-school teacher candidates' playfulness tendencies and perceptions of professional self-efficacy
- Tez No: 662673
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVAT EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada okul öncesi öğretmen adaylarının oyun severlik eğilimleri ile mesleki öz yeterlik algıları arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu genel amaç ile birlikte, okul öncesi öğretmen adaylarının oyun severlik eğilimleri ile mesleki öz yeterlik algıları cinsiyet, sınıf düzeyi, anne eğitim düzeyi ve baba eğitim düzeyi gibi değişkenler açısından karşılaştırılmıştır. Bu bakımdan bu araştırma betimsel nitelikli ilişkisel tarama araştırmasıdır. Araştırma Batı Karadeniz Bölümünde yer alan bir üniversitede okul öncesi öğretmenliği okuyan 188 okul öncesi öğretmen adayıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada verilerin analizi için frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, Kolmogorow-Smirnov testi, Mann-Whitney U testi, Kruskall Wallis testi kullanılmıştır. Araştırmada okul öncesi öğretmen adaylarının oyun severlik eğilimlerinin yüksek düzeyde olduğu, cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir farklılaşma olduğu ancak sınıf düzeyi, anne ve baba eğitim düzeyine göre anlamlı bir farklılaşma olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Okul öncesi öğretmen adaylarının mesleki öz yeterlik algılarının oldukça yüksek düzeyde olduğu, sınıf düzeyi değişkenine göre anlamlı bir farklılaşma olduğu ancak cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir farklılaşma olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Okul öncesi öğretmen adaylarının oyun severlik eğilimleri ile mesleki öz yeterlik algıları pozitif yönde olup anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between pre-school teacher candidates' playfulness tendencies and professional self-efficacy was examined. Along with this general purpose, pre-school teacher candidates' tendency towards playfulness and professional self-efficacy variables such as gender, grade level, mother's education level and father's education level were compared. In this respect, this research is a descriptive relational survey research. The research was conducted with 188 pre-school teacher candidates studying pre-school teaching at a university in the Western Black Sea. Frequency, percentage, mean, standard deviation, Kolmogorow-Smirnov test, Mann-Whitney U test, Kruskall Wallis test were used to analyze the data in the study. In the study, it was concluded that pre-school teacher candidates have a high level of playfulness, there is a significant difference according to gender, but there is no significant difference according to the grade level variable and education level of parents. It was concluded that pre-school teacher candidates' professional self-efficacy levels are quite high, there is a significant difference according to the grade level variable, but there is no significant difference according to the gender variable. It was concluded that there is a positive relationship between pre-school teacher candidates' playfulness tendencies and professional self-efficacy perceptions.