Özel yetenekli 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin dijital oyun bağımlılık düzeyi ile temel psikolojik ihtiyaçları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between digital game addiction level and basic psychological needs of gifted 6th, 7th and 8th grade students
- Tez No: 866929
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ÖZTAN ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmanın amacı özel yetenekli öğrencilerin dijital oyun bağımlılık düzeyleri ile temel psikolojik ihtiyaçlar arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmanın örneklemi 2022-2023 eğitim öğretim yılında Kocaeli İlinde bulunan Darıca BİLSEM, Gebze 23 Nisan BİLSEM, Gölcük Yücel Koyuncu BİLSEM, İzmit BİLSEM ve Körfez BİLSEM'de öğrenim gören 179 kız, 166 erkek olmak üzere toplam 345 özel yetenekli 6, 7 ve 8.sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırma çalışmasında tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma verilerinin toplanmasında Çocuklar İçin Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği (ÇDOBÖ), Temel Psikolojik İhtiyaçlar Ölçeği (TPİÖ) ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmış ve ulaşılan veriler IBM SPSS 22.0 programı kullanılarak incelenmiştir. Araştırma verileri analiz edildiğinde özel yetenekli öğrencilerin dijital oyun bağımlılık düzeyi ile temel psikolojik ihtiyaçlar arasında düşük düzeyde negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Veriler demografik değişkenlere göre incelendiğinde özel yetenekli 6, 7 ve 8.sınıf öğrencilerinin dijital oyun bağımlılık düzeyi puanları ile cinsiyet, sınıf düzeyi, anne öğrenim düzeyi, dijital oyuna bağlanma şekli (çevrimiçi/çevrimdışı) ve dijital oyun oynama süresi arasında anlamlı farklılık olduğu; kardeş sayısı, ebeveyn birliktelik durumu, baba öğrenim düzeyi, algıladıkları sosyoekonomik düzey arasında ise anlamlı farklılık olmadığı saptanmıştır. Ayrıca bu çalışmada özel yetenekli öğrencilerin temel psikolojik ihtiyaç ve alt boyut puanları; algıladıkları sosyo-ekonomik düzeye göre anlamlı farklılık gösterdiği; cinsiyet, sınıf düzeyi, ebeveyn birliktelik durumu, anne ve baba öğrenim düzeyi, kardeş sayısı, dijital oyuna bağlanma şekli (çevrimiçi/çevrimdışı), dijital oyun oynama süresine göre ise anlamlı farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Temel Psikolojik İhtiyaçlar Ölçeği'nin alt boyutlarından ilişki alt boyut puanı ile cinsiyet arasında, yeterlik alt boyut puanıyla da dijital oyun oynama süresi arasında anlamlı farklılık olduğu saptanmıştır. Anahtar kelimeler : Özel Yetenekli, Bağımlılık, Dijital Oyun Bağımlılığı, Temel Psikolojik İhtiyaçlar, BİLSEM
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between digital game addiction levels of gifted students and basic psychological needs. The sample of the study consists of a total of 345 gifted 6th, 7th and 8th grade students, 179 girls and 166 boys, studying in Darıca BİLSEM, Gebze 23 April BİLSEM, Gölcük Yücel Koyuncu BİLSEM, İzmit BİLSEM and Körfez BİLSEM in Kocaeli Province in the 2022-2023 academic year. In the research study, the relational survey model was used among the survey models. Digital Game Addiction Scale for Children (DGAD), Basic Psychological Needs Scale (BPNS) and“Personal Information Form”prepared by the researcher were used to collect the study data and the data obtained were analyzed using IBM SPSS 22.0 program. When the research data were analyzed, a low level negative significant relationship was found between the digital game addiction level of gifted students and basic psychological needs. When the data were analyzed according to demographic variables, it was found that there was a significant difference between the digital game addiction level scores of gifted 6th, 7th and 8th grade students and gender, grade level, mother's education level, the way of connecting to digital games (online/offline) and the duration of playing digital games; while there was no significant difference between the number of siblings, parental union status, father's education level and perceived socio-economic level. In addition, in this study, it was concluded that the basic psychological needs and sub-dimension scores of gifted students showed a significant difference according to the socio-economic level they perceived; while there was no significant difference according to gender, class level, parental union status, mother and father education level, number of siblings, way of connecting to digital games (online/offline), and duration of playing digital games. Among the subdimensions of The Basic Psychological Needs Scale, there was a significant difference between the relationship sub-dimension score and gender, and between the competence sub-dimension score and the duration of playing digital games. Key words : Gifted, Addiction, Digital Game Addiction, Basic Psychological Needs, BİLSEM