Ebeveynlerin psikolojik dayanıklılık düzeyi ile çocukların sosyal uyum ve becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi-üç ilçe örneği
Examination of the relationship between parents' psychological resilience level and children's social cohesion and skills-three counties example
- Tez No: 662700
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN SARP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma ebeveynlerin psikolojik dayanıklılık düzeyleri ile çocukların sosyal uyum ve becerileri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2019-2020 yılları arasında İstanbul'un Sarıyer, Avcılar ve Esenyurt ilçelerinde ikamet eden 300 anne ve çocuk oluşturmuştur. Uygulamaya katılmak isteyen katılımcılar rastgele seçilmiş ve araştırma bilgilendirme formu ile açıklanmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanmış Demografik Bilgi Formu, anneler için Yetişkinler İçin Dayanıklılık Ölçeği ve çocuklar için Sosyal Uyum ve Beceri Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS 0.25 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde Pearson Korelasyon Analizi, Çoklu Doğrusal Regresyon analizi, Bağımsız Gruplar t-testi ve ANOVA testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçları psikolojik dayanıklılık düzeyi yüksek olan ebeveynlerin çocuklarında sosyal uyum seviyelerinin daha yüksek olduğu yönündedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship between parents ' levels of psychological endurance and children's social cohesion and skills. The sample of the study was composed of 300 mothers and children residing in the Sariyer, Avcılar and Esenyurt districts of Istanbul between 2019-2020. Participants who want to participate in the application are randomly selected and the research information form is explained. A demographic data sheet prepared by the researcher, an adult endurance scale for mothers, and a social adaptation and skills scale for children were used as a data collection tool. Data were analyzed using the SPSS 0.25 package program. Pearson Correlation Analysis, Multiple Linear Regression Analysis, Independent Groups t-test and ANOVA test were used to analyze the Data. The results of the study are that parents with high levels of psychological endurance have higher levels of social adaptation in their children.