Z kuşağında deizm algısı ve deistliğe yönelten sosyolojik faktörler
The perception of deism in generation Z and sociological factors leading to be deist
  1. Tez No: 662709
  2. Yazar: SACİDE ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ALPEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Deizmin son yıllarda özellikle gençler arasında ilgi odağı haline geldiği ve gençlerin bu düşünce akımına yönelerek deist olduğu düşüncesi yaygınlık kazanmaya başlamıştır.“Z Kuşağında Deizm Algısı ve Deistliğe Yönelten Sosyolojik Faktörler”adlı çalışmada, gençlerin deizm algılarının olup olmadığı ve varsa bu düşünceye yönelimlerindeki sosyolojik etkenlerin neler olduğu konu edinilmiştir. Bu çalışma, nicel araştırma yöntemi kullanılarak yapılan uygulamalı bir alan araştırması niteliği taşımaktadır. Araştırmada güncel TÜİK verilerine göre kuşakların Türkiye nüfusu içerisindeki dağılımında %39,61 oranla en yüksek paya sahip genç nüfusun içinde yer alan Z kuşağının deizm algısı ve bu kuşağı deistliğe yönelten sosyolojik faktörlerin neler olduğu incelenmeye çalışılmıştır. Araştırmamız dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde din, deizm ve kuşak ilişkisi bağlamında literatür taraması yapılarak tezin kavramsal çerçevesi çizilmiştir. İkinci bölümde, araştırmanın yöntemi ve teknikleri tanıtılmış, araştırma soruları ve hipotezler sunulmuştur. Üçüncü bölümde, çalışmanın amacı ve kapsamı doğrultusunda toplanan araştırma verileri analiz edilmiş, tablolara dönüştürülerek raporlaştırılmıştır. Dördüncü bölümde ise, Deizm Algısı Ölçeği'nden elde edilen bulgular tek tek ele alınarak incelenmiş ve ortaya çıkan sonuçlar değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, Z kuşağı olarak bahsedilen gençlerde deizm algısının belirli bir oranda var olduğu gözlemlenmiştir. Bu yaş aralığındaki bazı gençlerin Allah'a iman ve din ile bağını koparmamakla birlikte yaşadıkları sosyolojik, psikolojik, ekonomik ve politik problemler nedeniyle dinin ritüel boyutunu ihmal ettikleri görülmüş, akıl ve mantık çerçevesinde seküler bir yaşam tercih ettikleri ve deizm gibi çeşitli düşünce akımlarına yönelme eğiliminde oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The idea that deism has become the focus of attention especially among young people in our country in recent years and the idea that young people has become deists by turning to this stream of thought has become widespread. In the study named“The Perception of Deism in Generation Z and Sociological Factors Leading to be Deist”, it was discussed whether the youth have a perception of deism and, if any, the sociological factors in their tendency to this idea. This study has the characteristics of an applied field research using quantitative research method. According to the current Turkish Statistical Institute data in this study, it has been studied deism perception of the generation Z a part of young population that has the highest share with %39,61 rate in distribution of generations in Turkish population and the sociological factors leading this generation to be deist. Our research consists of four main sections. In the first part, the conceptual framework of the thesis was determined by scanning the literature in the context of religion, deism and generation relationship. In the second part, the methods and techniques of the research are introduced, research questions and hypotheses are presented. In the third part, the research data collected in accordance with the purpose and extent of the study were analyzed, converted into tables and reported. In the fourth part, the findings obtained from the Deism Perception Scale were analyzed one by one and the results were evaluated. As a result, it has been observed that there is a certain perception of deism among the youth called generation Z. It has been observed that some young people in this age range ignore the ritual aspect of religion due to the sociological, psychological, economic and political problems they experience, although they do not disconnect with faith and religion; it has been determined that they prefer a secular life within the framework of reason and logic and tend to tend towards various currents of thought such as deism.