Application of the value engineering methodology during theelectrical projects stages in the Iraqi ministry of electricity
Irak elektrik bakanlığı elektrik projeleri aşamaları boyunca değer mühendisliği metodolojisinin uygulanması
  1. Tez No: 662713
  2. Yazar: FAISSL G. CHREMK CHREMK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE ULUTUGAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Irak'taki elektrik gücü projelerinin aşamalarında“Değer Mühendisliği (DM)”uygulanmasının amacı, projenin faaliyet alanının daha iyi anlaşılması ve bu projelerin bileşenlerinin işlevsel gereksinimlerini etkilemeden gereksiz maliyetlerin elemine edilmesidir. Değer Mühendisliği'nin tüm avantajlarına rağmen, Irak Elektrik Bakanlığı'nın projelerinde bu düzgün bir şekilde uygulanmamaktadır. Bu yüzden, bu araştırma, elektrik gücü projelerinin incelenmesinde görev alacak mühendislik departmanlarının ve bölümlerinin kurulması sayesinde değer mühendisliği metodolojisinin uygulanmasını kolaylaştırmada bir çerçeve çizmeyi amaçlamaktadır. Bu amaca ulaşmak için, değer mühendisliği metodolojisinin ve ilk tasarım aşamasından öneri aşamasına kadar elektrik gücü projelerinin nasıl uygulanacağının incelenmesi söz konusudur, Araştırmacı, sonuçlara ve önerilere ulaşmada hipotezlerin geliştirilmesinde tümevarımcı yaklaşıma ve bu çalışmanın ihtiyaçlara hizmet eden teorik çerçevesini oluşturan tümdengelim yaklaşımına dayanmaktadır. Araştırmacı, anketin amacına ulaştığı için araştırmacının yeterince büyük olduğuna inandığı 168 örnekle rasgele anket yöntemini kullanarak nicel ve nitel yöntemleri benimsemiştir.Farklı yaşlardaki tüm mühendislik özellikleri, deneyimler ve bilimsel nitelikler belirlenmiştir. hedef örnekler olarak. Son olarak, anketin nicel olarak analiz edilmesinde SPSS programı kullanılmıştır ki, bu program, projenin aşamalarında benimsenen değer mühendisliğinin ne kapsamda kullanılacağının belirlenmesinde faydalı verilerin elde edilmesini sağlamıştır. Pek çok veri ve gösterge ortaya koymuştur ki, bu metodolojinin uygulanmasının, elementlerin temel fonksiyonlarının geliştirilmesinde ve elektrik projelerinin fonksiyonlarından taviz vermeden maliyetlerin düşürülmesine katkıda bulunmasında önemi büyüktür. Özgünlük/Değer: Araştırma alanı Irak ve Irak Elektrik Bakanlığı'nda yaygın değildir, elektrik gücü açığını kapatmada oldukça etkili ve odaklanmış bir yol olan planlı fonksiyonlara gereksinim açısından aciliyet göstermektedir. Ayrıca, bu çalışma, Irak'ta değer mühendisliğinin uygulanmasıyla ilgili hali hazırdaki bilgi düzeyine katkıda bulunacaktır. Bu çalışma, Irak Elektrik Bakanlığı yapısına değer mühendisliği bölümlerinin ve departmanlarının eklenmesinin benimsenmesini tavsiye etmektedir. Sonuçlar: Bu çalışmanın sonuçları göstermiştir ki, değer mühendisliği, Irak Elektrik Bakanlığı'nın merkezinde ve departmanlarında hâlâ yaygın olarak uygulanmamaktadır. Araştırmanın sonuçları, değer mühendisliği yaklaşımının acilen ilk sırada benimsenmesini ve inşaatların elektrik projelerine de eklenmesini tavsiye etmektedir. Çalışmadaki anket sonuçları, metodolojinin ve standart modellerin benimsenmesine odaklanılması açısından değer mühendisliği departmanlarının performanslarının gelişmesine fayda sağlayacak özelliktedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of applying value engineering (VE) to the phases of electric power projects in Iraq is to better understand the project scope and eliminate unnecessary costs without affecting the functional requirements of the components of these projects. Despite all the advantages of applying value engineering, it is not properly applied in electrical power projects in the Iraqi Ministry of Electricity. Therefore, this research aims to suggest a framework that facilitates the application of the value engineering methodology through the establishment of engineering departments or divisions to undertake the tasks of reviewing electric power projects. To achieve this goal, the value engineering methodology was reviewed and how it was applied during the electric power project stages, starting from the initial design stage to the recommendation stage. The researcher relied on the deductive approach in formulating the theoretical framework of the study that serves its requirements and the inductive approach in developing hypotheses to arrive at the results and recommendations. The researcher adopted the methods of quantitative and qualitative research, using the method of the questionnaire, and the target samples were identified Randomly, with 168 samples which the researcher believes are sufficiently large, as these answers achieved the objective of the questionnaire, which are all engineering specialties of different ages, experiences, and scientific qualifications, and finally the questionnaire was analyzed quantitatively using the SPSS program to obtain useful data that was used to determine the extent to which the value engineering methodology was adopted in stages the project. Some of the many data and indicators show the importance of applying this methodology as it will contribute to improving the basic functions of the elements and reducing the cost without compromising the functions of the electrical project. Originality/value: The field of research is not widespread in Iraq and the Iraqi Ministry of Electricity, and it is urgently needed due to the need for projects that perform the planned functions in a focused and highly efficient manner to compensate for the shortage of electric power. Moreover, this study will add to the existing body of knowledge on the application of value engineering in Iraq. This study also recommends the adoption of value engineering divisions and departments to be added to the structure of the departments of the Iraqi Ministry of Electricity. Results: The results of the study concluded that value engineering is still not commonly applied in the departments and headquarters of the Iraqi Ministry of Electricity. The research concluded with results and recommendations that urge in the first place to adopt the value engineering approach and to add it as a clause in the contracting conditions for electric power projects. The study benefited from the results of the questionnaire to improve the performance of value engineering departments by focusing on adopting the methodology and standard models for value engineering.