Steepening versus flattening yield curves: Implications for WACC calculation and company valuation
- Tez No: 662724
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Pinto ve diğerleri (2019) tarafından yapılan son araştırma Gelir Yaklaşımı'nın değerleme uzmanları tarafından en çok tercih edilen yaklaşımlardan biri olduğunu göstermektedir. Bu yaklaşımda Ağırlıklı Ortalama Sermaye Maliyeti (AOSM), şirketin gelecekteki nakit akımlarının iskonto faktörü olarak kullanılmaktadır ve sabit risksiz getiri oranı AOSM hesaplamasındaki en önemli varsayımlardan biridir. Buna karşın, bu varsayım ters verim eğrisi koşullarında geçerli olmamaktadır. Ters verim eğrisi, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülke ekonomilerinde gözlemlenebilmektedir. Bu tez, Değişken AOSM ve Sabit AOSM yaklaşımları ile hesaplanan değerleme sonuçlarını karşılaştırmaktadır; ve sonuçlar, Değişken AOSM yaklaşımının ters verim eğrisi koşullarında piyasa fiyatlamasına daha yakın bir sonuç sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Recent survey conducted by Pinto et al. (2019) shows that Income Approach is one of the most preferred approaches by valuation practitioners. Weighted Average Cost of Capital (WACC) is used as the discount factor of future cash flows of the company in this approach and constant risk-free rate is one of the major assumptions in WACC calculation. However; it is not valid in inverted yield curve conditions. Inverted yield curves can be observed in both developed and emerging economies. This paper compares the valuation results computed with Changing WACC and Stable WACC and the results show that Changing WACC provides estimates closer to market price in inverted yield curve conditions.