Geleneksel üretim yöntemlerinin bilgisayarla denetimi
The Methods of conventional production by computer controlled production
- Tez No: 45532
- Danışmanlar: PROF.DR. FEVZİ ERCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
GELENEKSEL ÜRETİM YÖNTEMLERİNİN BİLGİSAYARLA DENETİMİ (Doktora Tezi) Rıza GÜRBÜZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSİ Nisan 1995 ÖZ Bu çalışmanın amacı, genel amaçlı masa üstü geleneksel torna tezgahını bilgisayar denetimli hale çevirmektir. Bu çalışmada ATINON masa üstü torna tezgahı kullanılmıştır. Vida mili yerine tornaya bilyalı vida monte edilmiştir. Torna kızaklarını tahrik için iki adet adım motor kullanılmıştır. X ve Z eksenlerinde hareket iletimi ve hızı düşürmek için dişli kayış kullanılmıştır. CNC programı Turbo C ile yazılmış ve Casper 486 SX 33 bilgisayar kullanılmıştır. Adım motorları bilgisayar programı ile doğrudan paralel portdan bilgisayar ile denetlenmektedir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeleri Sayfa Adedi Tez Yöneticisi : 600015 : Bilgisayar Yardımıyla Üretim, Geleneksel Tezgahların Bilgisayarla Denetimi. : 168 : Prof. Dr. Fevzi ERCAN.II-
Özet (Çeviri)
THE METHODS OF CONVENTIONAL PRODUCTION BY COMPUTER CONTROLLED PRODUCTION (PH. D. Thesis) Rıza GÜRBÜZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY Aprxl 1995 ABSTRACT The aim of this study is to convert a general purpose lathe to a CNC lathe. On this work ATINON desk top lathe has been used. Recirculating ballscrew has been mounted instead of leadscrew of lathe. Two steeping motors have been used to drive slides of the lathe. In the X and Z axes feed drive system speed reduction and motion transfer has been achieved through a timing belt. CNC program is written in Turbo C language and has been developed on Casper 486 SX 33 computer. Stepper motors have been controlled from pc parallel port by Computer. Science Code : 600015 Key Words : Computer Aided Production, The Control of the Conventional Machines by Computer Page Number : 168 Advisor : Prof. Dr. Fevzi ERCAN -III-