Sisplatin toksisitesinde koenzim Q10'un karaciğer dokusu AST, ALT, GGT aktivitesi ve TAS,TOS düzeylerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of coenzyme Q10 on the liver tissue AST, ALT, GGT activity and TAS,TOS levels in cisplatin toxicity
  1. Tez No: 662775
  2. Yazar: ALTYN MOVLAMOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ATAKİŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Sisplatin yumuşak doku, küçük hücreli akciğer kanseri, lenfoma, kemik, kas, sarkoma gibi çeşitli kanser türlerinin tedavisinde yaygın olarak kullanılan aynı zamanda birçok yan etkiye sahip güçlü kemoterapötik ilaçlardan biridir. Yapılan çalışmada sisplatin toksisitesinde koenzim Q10'un karaciğer dokusu aspartat aminotransferaz, (AST) alanin aminotransferaz (ALT), gama glutamil transferaz (GGT) aktivitesi ve total antioksidan kapasite (TAK) ve total oksidan kapasite (TOK) düzeylerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada materyal olarak 6 aylık 30 adet Sprague Dawley ırkı erkek rat kullanıldı ve 5 eşit gruba ayrıldı. Hayvanlar; 1. Grup (Kontrol), 2.Grup (Sisplatin), 3. Grup (Koenzim Q10,), 4.Grup (Sisplatin+Koenzim Q10 (Deneme öncesi)) 5. Grup (CoQ10+ Sisplatin Grubu (Deneme öncesi ve sonrası) olmak üzere beş gruba ayrıldı. Çalışmada ratlara sisplatin 10 mg/kg ve koenzim Q10 10 mg/kg i.p (İntraperitoneal) uygulandı. Denemelerin sonunda ratlara ksilazin-ketamin kombinasyonu (15 mg/kg-50 mg/kg) i.p uygulanarak ratların batın ön duvarı insizyonla açılıp karaciğer dokuları alınarak sakrifiye edildi. Alınan karaciğer dokuları - 45 οC dondurucuda muhafaza edilerek analizler yapılıncaya kadar bekletildi. Karaciğer dokusu fosfat tamponunda homojenize edilerek, total protein, total antioksidan ve total oksidan kapasite düzeyleri ile AST, ALT ve GGT aktiviteleri ticari kit ile spektrofotmetrede kolorimetrik olarak ölçüldü. Sisplatin verilen ratların karaciğer dokularında koenzim Q10' un AST aktivitesinin istatiksel olarak yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cisplatin is one of the powerful chemotherapeutic drugs widely used in the treatment of various types of cancer such as soft tissue, small cell lung cancer, lymphoma, bone, muscle, sarcoma, and it also has many side effects. In the study, it was aimed to investigate the effect of coenzyme Q10 on liver tissue aspartate aminotransferase (AST), alanine aminotransferase (ALT), gamma glutamyl transferase (GGT) activity and total antioxidant capacity (TAS) and total oxidant capacity (TOS) levels in cisplatin toxicity. Thirty 6-month-old Sprague Dawley male rats were used as material in the study and divided into 5 equal groups. Animals 1. Group (Control), 2. Group (Cisplatin), 3. Group (Coenzyme Q10), Group 4 (Cisplatin + Coenzyme Q10 (Before trial)), 5. Group (CoQ10 + Cisplatin Group (Before and After Trial) were divided into five groups. In the study, cisplatin 10 mg / kg and coenzyme Q10 10 mg / kg intraperitoneal (i.p) were administered to rats. At the end of the experiments, xylazine-ketamine combination (15 mg / kg-50 mg / kg) was administered i.p to rats and their liver tissues were removed by cutting the anterior abdominal wall of rats. The liver tissues taken were kept in the freezer at - 45 °C until analysis. Liver tissue was homogenized in phosphate buffer, and total protein, total antioxidant and total oxidant capacity levels and AST, ALT and GGT activities were measured colorimetrically with a commercial kit with a spectrofotmeter. It was found that the AST activity of coenzyme Q10 in the liver tissues of rats given cisplatin was statistically high.