Gebe kadınların beslenme bilgileri, beslenme alışkanlıkları ve yeni doğan üzerine etkileri
Nutritional information, nutrition, and effects of pregnant women on the newborn
  1. Tez No: 662798
  2. Yazar: EMİNE İLKNUR AKAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, gebelerin gebelik süresi boyunca besin tüketim şekillerini anket formu ile izleyerek beslenme bilgilerini ve beslenme alışkanlıklarını tespit edip bu beslenme düzenin yeni doğanlar üzerinde etkisini gözlemlemek amaçlandı. Bu çalışma Ocak-Haziran 2020 tarihleri arasında Bursa ili Osmangazi ilçesine bağlı Tuna Sağlık Ocağına kayıtlı çalışmaya gönüllü katılan 100 gebe ve bebekleri üzerinde yapıldı. Veriler, anket formu ile toplandı. Anket formu gebe kadınların genel bilgileri, genel sağlık durumları, beslenme bilgileri, beslenme alışkanlıkları hakkında bölümlerden oluşmaktadır. Kadınlarda antropometrik ölçüm olarak, boy uzunluğu ve vücut ağırlığı ölçümleri alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS programı kullanılmıştır. Sorularla ilgili mutlak ve % değerlerini gösteren çizelgeler hazırlanmış ve gerekli aritmetik ortalama değerleri alınmıştır. Kadınların %70'inin ev hanımı, %35'inin ortaokul mezunu olduğu, ilk evlilik yaşlarının 22,82 ±3,86 ve ilk gebelik yaşlarının ise 24,08±4,45 olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra gebelik öncesi BKI 25,23±4,43, gebelik sırasındaki BKI 28,7±4,46, öğün atlama durumları incelendiğinde %76'sının öğün atladığı ve atlanan en sık öğünün %16 ile öğle öğünü olduğu belirlenmiştir. Yapılan bu araştırmada gebelik dönemi beslenme bilgi düzeyinin yeterli olmadığı görülmüştür. Gebe kadınlar gebelik beslenmesi konusunda düzenli aralıklarla bilgili diyetisyen ve sağlık personelleri tarafından takip edilip, bilgilendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the nutritional information and nutritional habits of pregnant women by monitoring their food consumption patterns during pregnancy with a questionnaire and to observe the effect of this diet on newborns. It was conducted on 100 participating pregnant women and their babies. Data were collected with a questionnaire. The questionnaire consists of sections about general information about pregnant women, general health status, nutritional information, and nutritional habits. Height and body weight measurements were taken as anthropometric measurements in women. SPSS program was used to evaluate the data. Tables showing the absolute and % values of the questions were prepared and the necessary arithmetic mean values were taken. It was found that 70 % of women were housewives, 35 % were secondary school graduates, their first marriage age was 22,82±3,86 and their first gestational age was 24,08±4,45. In addition, BMI before pregnancy was 25,23 ± 4,43, BMI during pregnancy was 28,7±4,46, and when skip meals were examined, it was determined that 76 % skipped meals and the most common meal skipped was lunch with 16 %. In this study, it was observed that the nutritional knowledge level during pregnancy is not sufficient. Pregnant women should be followed up and informed regularly by informed dieticians and health care personnel about pregnancy nutrition.