Automated defect prioritization based on defects resolved at various project phases
  1. Tez No: 662808
  2. Yazar: MUSTAFA GÖKÇEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Günümüzde, bir projedeki hataların önceliklendirmesi emek isteyen ve yanlışlıklara sebep olabilecek bir iştir. Bu çalışmada, makine öğrenimini kullanan otomatik bir yaklaşımın, bu iş için ne derecede etkin olduğu değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme yapılırken, Naive Bayes sınıflandırıcısı ve uzun-kısa süreli belli modeli(LSTM) uygulayan iki farklı teknik kullanılmıştır. Tüketici elektroniği alanından gerçek bir proje ile endüstriyel vaka çalışması gerçekleştirilmiştir. 3 yılda toplanan 15.000'den fazla örnek hata raporu derlenmiştir. Test sonuçlarında doğruluk değeri %79,36 seviyesine kadar ulaşmış ve bu sonuçlara göre 3 çıkarımda bulunulmuştur. İlk olarak, LSTM modeli, Naive Bayes sınıflandırmasına göre daha iyi doğruluğa sahiptir. İkinci olarak, yapılandırılmış özellikler, metinsel açıklamalara kıyasla daha iyi doğruluk sağlamaktadır. Üçüncüsü, eğitim kümemizde yakın zamanda raporlanan hatalara ek olarak, daha eskiden raporlanan hatalar kullanıldığında, doğruluk değeri artmaktadır. Aksine, test kümemize ilişkin proje fazından sadece bir önceki fazın verileri eğitim kümesi olarak kullanıldığında, bütün fazlardaki verilerin eğitim kümesi olarak kullanıldığı duruma göre doğruluk seviyesinin daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Defect prioritization is mainly a manual and error-prone task in the current state-of-the-practice. We evaluated the effectiveness of an automated approach that employssupervised machine learning. We used two alternative techniques, namely a NaiveBayes classifier and a Long Short-Term Memory model. We performed an industrialcase study with a real project from the consumer electronics domain. We compiledmore than 15,000 issues collected over 3 years. We could reach an accuracy level upto 79.36% and we had 3 observations. First, Long Short-Term Memory model hasa better accuracy when compared with a Naive Bayes classifier. Second, structuredfeatures lead to better accuracy compared to textual descriptions. Third, accuracy isnot improved by considering increasingly earlier defects as part of the training data.Increasing the size of the training data even decreases the accuracy compared to theresults, when we use data only regarding the recent defects reported in the previousphase of the project.