Çağdaş seramik sanatında beden ve cinsiyet kavramı
Body and gender concepts in contemporary ceramic art
  1. Tez No: 662823
  2. Yazar: KAZIM SEÇKİN AYTAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞİRİN KOÇAK ÖZESKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Sanatın başlıca konuları arasında yer alan beden ve cinsiyet kavramı, sanatın başlangıcından günümüze kadar olan süreç içerisinde pek çok şekilde biçimlendirilmiş ve izleyicisi ile buluşmuştur. Bu çalışmada beden ve cinsiyet kavramı sanat tarihi içerisindeki belirli dönemleri incelenerek sanatçı ve eserlerine yer verilmiş, beden ve cinsiyet kavramlarının sanatın farklı dallarında nasıl ele alındığı incelenmiştir. Diğer bölüme geçildiğinde ise, seramik sanatı alanında beden ve cinsiyet kavramı odaklı eserler üreten Türk ve Yabancı sanatçılara yer verilmiş, bu kavramları seramik sanatı ile nasıl yorumladıkları incelenmiştir. Son bölümde, yapılan araştırmalar ve tasarım süreci sonrasında beden ve cinsiyet kavramı odaklı seramik eserler üretilerek sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Body and gender concepts which are among the major issues of art have been shaped and met many times with it's audience from begining to these days. In this work, artist and them works were given place by examining body and gender concepts in the specific periods of art history. How body and gender concepts were discussed in the branch of art has been examined. When we talk about the other part, Turkish and Foreigner artists who produced works focused on body and gender, has been given place. How these concepts were commented with ceramic art, was examined. In the last part, after the completed examinations and designing period it was ended by producing works focused on body and gender concepts.