Erken çocukluk eğitimi kurumlarında görev yapan öğretmenlerin görsel sanat ve yaratıcılık alanına yönelik görüşleri
The views of the teachers working in early childhood education institutions about visual art and creativity
- Tez No: 662824
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PERİHAN TUĞBA ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Yaratıcılık, erken çocukluk eğitiminde geliştirilmesi gereken en önemli beceriler arasında yer almaktadır. Yaratıcılığı geliştirmek için uygulanan etkinlik planlarında planlama ve uygulama aşamalarına dikkat edilmelidir. Bu çalışmada öğretmenlerin görsel sanat etkinliklerine ve yaratıcılığa yönelik görüşleri, okullarda bulunan sanat merkezi materyalleri ve okullarda uygulanan görsel sanat etkinliği türlerinin tespiti temel alınmıştır. Okul öncesi öğretmenlerinin görsel sanat ve yaratıcılığa ilişkin görüşlerini ve görüş ile uygulamalar arasındaki ilişkiyi belirlemeyi amaçlayan bu araştırma, tarama modelinde olup nitel yöntemler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Muş ili ve Bulanık ilçesinde 2018-2019 eğitim öğretim yılında Milli Eğitim Müdürlüklerine bağlı ilkokul ve ortaokul bünyesindeki anasınıfları ve bağımsız anaokullarında görev yapmakta olan 100 okul öncesi öğretmeni ve sonrasında gönüllü olan 20 okul öncesi öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen açık uçlu sorulardan oluşan görüşme formu kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde araştırmaya katılan öğretmenlerle görüşme yapılmış ve görüşmeler tamamlandıktan sonra formlar analiz edilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Görüşmelerden sonra gözleme yer verilmiştir. Gönüllü olan 20 okul öncesi öğretmenin sınıfı ziyaret edilmiş; sanat merkezleri ve materyalleri incelenmiş, yer alan görsel sanat etkinlikleri türlerine göre incelenmiştir. Araştırma sonucunda; okul öncesi öğretmenlerinin açık uçlu sorulardan oluşan formda yer alan sorularda belirttikleri tanımlara göre yaratıcılık ve sanat alanında bilgi sahibi oldukları, yaratıcılığın tanımı, yaratıcı bireyin özellikleri, yaratıcılığın çocuklar için önemi, yaratıcılığa engel durumlar, yaratıcılığı geliştiren oyun ve oyuncaklar cinsiyetin yaratıcılık üzerindeki etkisi, yaratıcılığa yönelik etkinlikler, sanat çalışması türleri, sanatın önemi, alınan dersler ve teknik geliştirmeye yönelik bildiklerini aktarabildikleri ve uygulamalarda da yer verdiklerini belirtmişlerdir. Araştırma sonucunda genel olarak okullarda sanat merkezlerinin bulunduğu fakat materyal olarak tam donanımlı olmadığı tespit edilmiştir. Görüşmelerde belirtilen uygulamada ağırlık verilen sanat etkinliği türleri ile panolarda yer alan görsel sanat etkinliği türlerinin birbirini tutmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Creativity is among the most important skills to be developed in pre-school education. It is important to be careful while planning and implementation stages of the activity plans that applied to improve creativity. All activity types can be used as long as being careful during planning and implementation. This study was based on teachers' views on art activities and creativity, art center materials in schools and the types of art activities applied in schools. This study, which aims to determine the opinions of preschool teachers on art and creativity, and the relationship between views and practices, is in a survey model and has been carried out using qualitative methods. The study group of this study consists of 100 preschool teachers working in kindergartens and independent kindergartens in primary and secondary schools affiliated to the Ministry of National Education in the province of Muş and Bulanik in the 2018-2019 academic year, and 20 pre-school teachers who volunteered afterwards. An interview form including open-ended questions developed by the researcher was used as a data collection tool in the study. During the data collection process, the teachers who participated in the research were interviewed and the forms were analyzed after the interviews were completed. Descriptive analysis method was used in the analysis of the obtained data. Observations were made after the interviews. Classes of 20 volunteer pre-school teachers were visited; art centers and their materials were examined and art activities in art centers were analyzed according to their types. As a result of the research, according to the definitions given by the preschool teachers in the questions from the form, teachers stated that; they have knowledge in the field of creativity and art; they can transfer their knowledge about characteristics of the creative individual, definition of creativity, the importance of creativity for children, obstacles to creativity, the effect of gender on creativity, activities for creativity, types of art work, the importance of art, classes and development of techniques. They also stated that they included these topics in practice. As a result of the research, it was determined that there are generally art centers in schools, but they are not fully equipped with materials. It was determined that the types of art activities that the teachers stated in the interviews and focused in the practices and the types of art activities on the boards did not match.