Malezya, Selangor eyaletinde zekât toplama ve dağıtım yöntemi
Zakat collection and distribution in Selangor, Malaysia
  1. Tez No: 662881
  2. Yazar: FAKHRINA ZULKIPLE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IBRAHIM LABABIDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
İslam'ın beş şartından biri olan zekât, toplumsal olarak Müslümanlar arasında sosyo-ekonomik adaleti sağlamayı hedeflerken bireysel olarak da insanı bencillikten ve açgözlülükten uzaklaştırarak paylaşmayı ve diğergâmlığı desteklemektedir. Malezya'da, zekâtın uygun şekilde dağıtılması için kişilerin zekâtlarını devletin hazırladığı zekât toplama merkezlerine teslim etmeleri teşvik edilmektedir. Malezya'da, her eyaletin ayrı bir zekât kurum modeli mevcuttur. Bu çalışma, profesyonel ve verimli bir şekilde yönetilen Malezya'daki güncel zekât uygulamasını ele almaktadır. Malezya'nın Selangor eyaletinde bulunan ve önde gelen zekât toplama ve dağıtım kurumlarından biri olan Selangor Zekât Kurulu (Lembaga Zakat Selangor-LZS) olarak bilinen zekât kurumuna odaklanacaktır. Bu çalışmanın temel amacı, klasik ve çağdaş fıkıh âlimlerinin en son teknoloji kullanılarak ve İslami değerler doğrultusunda uygulanan zekat toplama ve dağıtım uygulamaları hakkındaki özellikle LZS'de nasıl uygulandığına ilişkin görüşlerini tespit etmektir. Ayrıca, LZS'nin özellikle çağdaş Müslüman toplumda yeni zekat toplama ve dağıtım yöntemlerini nasıl benimsediğini ve uyarladığını değerlendirecektir. Bu çalışmada Malayca, İngilizce, Arapça ve Türkçe kaynaklarda kütüphane araştırma materyallerini içeren nitel bir araştırma yaklaşımı kullanılmıştır. LZS'nin en iyi uygulamaları 2014-2018 arası Yıllık Raporları aracılığıyla analiz edilecektir. Ayrıca veriler, LZS Yönetim Kurulu'ndan yetkililerle yapılan röportajlar yoluyla toplanmıştır. Bu çalışma, LZS'nin Malezya'da zekât toplama ve dağıtımı açısından profesyonelce yönetilen, önde gelen zekât kurumlarından biri olduğunu göstermektedir. LZS, zekât toplama ve dağıtımı için, sadece zekât alıcıların ihtiyaçlarını karşılamakla kalmayan, aynı zamanda devlet otoritesi tarafından çıkarılan fetvayı takip ederek İslam Hukuku'na da bağlı olan bazı yenilikçi yöntemler getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Zakat is one of the Five Pillars of Islam, which aims to purify heart from selfishness and greed as well as achieving socio-economic justice among Muslim communities. In Malaysia, Muslims are encouraged to make their zakat payments to the government's zakat collection centres for proper distribution to the zakat recipients. Malaysia has a unique system of zakat management since it falls under the jurisdiction of each state. This study will determine current zakat practice in Malaysia which managed professionally and and efficiently for the wellbeing of Muslim society, especially in LZS. It will focus on zakat institution in one of the state in Malaysia, i.e. Selangor, which is known as Selangor Zakat Board (Lembaga Zakat Selangor- LZS) and one of the leading zakat collection and distribution institutions in Malaysia. The main objective of this study is to identify the differences between the views of classical and contemporary fiqh scholars on the practices of zakat collection and distribution using latest technology as well as in line with Islamic values by LZS. Furthermore, how LZS adopts and adapts the new zakat collection and distribution methods especially in contemporary Muslim's setting will be analyzed. This study employed qualitative research approach which involves library research materials in Malay, English, Arabic and Turkish resources. The best practices of LZS will be analysed through its Annual Report between the years 2014 to 2018. Besides, data also gathered through interview session with one of LZS's Board of Director. This study indicates that LZS is one of the leading zakat institution in Malaysia that has been professionally managed in terms of collection and distribution of zakat. LZS has introduced some innovative methods for zakat collection and distribution, not only to cater the needs of zakat recipients, but also adhered to Islamic law by following the fatwa issued by the state authority.