Para politikasının Yemen'de banka kredilerine etkisi: 1995-2014 dönemi
Effect of monetary policy on bank loans in Yemen the period of 1995-2014
- Tez No: 662892
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KENAN ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Herhangi bir ülkenin bankacılık kanunu gereği, mevcut bankacılık sisteminin bir parçası olduğu için zorunlu olan konvansiyonel ve İslami bankalar ile merkez bankası arasında bir ilişki vardır. Bankaların faaliyetleri para politikasından etkilenir. Merkez bankasının devletin para otoritesi olarak temel amacı, fiyat istikrarını sağlamaktır. Aynı zamanda parasal otoritelerin konvansiyonel ve İslami bankalara uyguladığı para politikası, finansal kaynakları harekete geçirmek ve ülke ekonomisine hizmet eden verimli yatırımları finanse etmek için bu kaynakları çekerek onları kalkınma hizmetine sokmada büyük rol oynamaktadır. Genel olarak gelişmekte olan ülkeler ve özelikle Yemen kalkınma sürecinde fon kaynaklarının azlığı sorunu ile karşılaşmaktadır. Yemen'deki savaşın neden olduğu ekonomik kriz nedeniyle, çeşitli ekonomik dengesizliklerden ötürü tasarrufların kredilere dönüştürülmesinde yetersizlikler ortaya çıkmaktadır. Ekonomik istikrar sürecine hizmet etmek ve Yemen'de ekonomik kalkınmanın gerçekleşmesine katkıda bulunmak için bankacılık sektörü harekete geçirilmelidir. Yemen ekonomisinin istikrarı ve ekonomik büyümenin sağlanması için kalkınma planlarını ve programlarını finanse edebilecek kaynaklar sağlanmalıdır. Bu çalışmada, banka kredileri ile seçilmiş bazı makroekonomik değişkenler arasındaki dinamik ilişkileri test etmek için kullanılan yöntemler sunulmuştur. Bu çalışma, banka kredisi ve bağımsız değişkenler arasındaki dinamik ilişkiler Johansen Koentegrasyon testi ve Granger nedensellik yöntemleri yardımıyla Ocak 2001- Ocak 2015 aylık veriler kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
There is a relationship between the central bank and the conventional and Islamic banks, which are mandatory as a part of the existing banking system as per the banking law of any country. The activities of banks are affected by monetary policy. The main purpose of the central bank as the monetary authority of the state is to ensure price stability. At the same time, the monetary policy applied by monetary authorities to conventional and Islamic banks plays a major role in mobilizing financial resources and attracting these resources to finance productive investments that serve the country's economy and put them into development service. In general, in developing countries and especially in Yemen, he faces the problem of scarcity of funding sources in the development process. Due to the economic crisis caused by the war in Yemen, due to various economic imbalances, there are deficiencies in converting savings into loans. The banking sector should be mobilized to serve the economic stabilization process and contribute to the realization of economic development in Yemen. Yemen should provide resources that can finance development plans and programs to ensure the stability of the economy and economic growth. In this study, methods used to test the dynamic relationships between bank loans and some selected macroeconomic variables are presented. In this study, dynamic relationships between bank credit and independent variables were carried out using January 2001 - January 2015 monthly data with the help of the Johansen Cointegration test and Granger causality methods.