Eriyiklerde, yakınır ve görünür ışık bölgelerindeki soğurmanın dinamik analizinde veri sıkıştırma tekniğinin kullanılması
  1. Tez No: 66293
  2. Yazar: EROL OSMAN OZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER BULAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
oz ERİYİKLERDE, YAKIN -İR VE GÖRÜNÜR IŞIK BÖLGELERİNDEKİ SOĞURMANIN DİNAMİK ANALİZİNDE VERİ SIKIŞTIRMA TEKNİĞİNİN KULLANILMASI Bu çalışmada mevcut veri sıkıştırma yöntemlerinin görünür ve yakın kızılaltı alan spektroskopi proses analizinde kullanılabilirliği incelendi. Bu doğrultuda veri sıkıştırma teknikleri ve spektroskopi sistemlerin yapıları irdelendi. Polinom yaklaşımı ile öngörülü kodlama tekniklerinin hibrid olarak uygulandığı bir sistem geliştirilerek patent mavisi ve etilendiamintetra asetik asit çözeltilerinin yoğunluk değişimlerinin izlendiği bir deney düzeneğinde denendi. Geliştirilen algoritmanın performansı, orijinal ve sıkıştırılan verilere göre hesaplanan yoğunluk değerlerinin birbirleriyle karşılaştırılmasıyla gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT IMPLEMANTATION OF DATA COMPRESSION TECHNIQUE IN THE DYNAMIC ANALYSIS OF SOLUTIONS' NEAR-INFRARED AND VISIBLE REGION ABSORBANCE The useability of existing data compression methods in the process analysis with the visible and near infrared field spektroscopy is examined in this thesis. In this occasion, the structures of data compression methods and spektroscopy systems are discussed. A hybrid method including polynomial fitting and predictive coding techniques is presented. This method is applied to a test system in which the density changes of patent blue and ethylenediaminetetra acetic acid solutions are observed. The performance of implemented algorithm is examined by comparing the density values determined from the original and the compressed data.