Levrek (Dicentrarchus lobrax l. 1758) yetiştiriciliğinde stok yoğunluğunun yaşama oranı, beslenme ve gelişmeye etkisi
  1. Tez No: 66294
  2. Yazar: ERGUN BÜKE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET BARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
VI öz Levrek ( Dicentrarchus labrax,L, 1758 ) Yetiştiriciliğinde Stok Yoğunluğunun Yaşama Oranı, Beslenme ve Gelişmeye Etkisi. 70-80 günlük levrek yavru balıklan üç farklı yoğunlukta (2400, 3600 ve 4800 adet/ m3) stoklanmıştır.30 günlük I. periyot sonunda, en iyi gelişme ve yem değerlendirme oranı en düşük stok yoğunluğunda elde edilmiştir. Grupların yaşama oranları arasında önemli farklar bulunmamıştır. 3 haftalık, II. periyot sırasında balıklar altı farklı yoğunlukta ( 500 ile 1500 adet/m3 arasında) stoklanmıştır.Bu periyot sonunda en iyi yaşama, gelişme ve yem değerlendirme oranı 500 ve 750 adet/m3 stok yoğunluklarında elde edilmiştir. Yüzer ağ kafeslerde gerçekleştirilen, 6 ay süreli III. periyotta, balıklar 37 ile 136 adet/m3 arasında altı farklı yoğunlukta stoklanmıştır.En iyi gelişme 68 adet /m3 stok yoğunluğunda kaydedilmiştir. Ancak, en iyi yem değerlendirme oranı 136 adet/m3 stok yoğunluğunda elde edilmiştir.Bu periyotta uygulanan stok yoğunluklarının levrek balığının yaşama oranlan üzerinde önemli bir etkisi görülmemiştir. IV. periyot başlangıcında balıklar 28 ve 56 adet/m3 arasında üç farklı yoğunlukta stoklanmıştır.7 aylık süre sonunda, en iyi gelişme (295 g ile 310 g arasında O.C.A.) en düşük stok yoğunluğunda kaydedilmiştir.Ancak, en iyi yem değerlendirme oranı en yüksek stok yoğunluğunda elde edilmiştir. Yaşama oranları arasında önemli farklar bulunmamıştır. ABSTRACT The effect of stocking density on the survival rate, feeding and growth in sea bass {Dicentrarchus labrax L., 1758) rearing. Sea bass fry of 70-80 days old were stocked at three different densities ( 2400, 3600 and 4800 ind./m3 ). At the end of first 30 day rearing period, the best growth and feed convertion rates were obtained at the lowest fish density. There were no significant differences between the survival rates of the groups. Fish were stocked at six different densities (between 500 and 1500 ind./m3) during the second period of 3 weeks. At the end of this period the best survival rate, growth and feeding convertion rates were obtained at the stocking densities of 500 and 750 ind./m3. In the third period of 6 months duration. Fish were stocked at the floating cages at six different densities between 37 and 136 ind./m3. The best growth were recorded at the stocking densities of 68 ind./m3. However, the best feed convertion rate were obtained at the density of 1 36 ind./m3. It has not been observed any significant effect of stocking densities held in this period on survival rates of sea bass. At the beginning of the fourth period fish were stocked at three different densities between the 28 and 56 ind./m3.At the end of seven months duration, the best growth were recorded at the lowest stocking density. However, the best feed convertion rate were obtained at the highest stocking density. There were no significant differences between the survival rales of the groups.
Özet (Çeviri)