Çin'de CO2 emisyonu, ekonomik büyüme ve enerji tüketimi arasındaki nedensellik ilişkisi
Causality relationship between CO2 emission, economic growth and energy consumption in China
  1. Tez No: 662935
  2. Yazar: ÜLKÜ ÇAĞRI TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK TEMİZ DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tezde, Çin'deki karbondioksit emisyonu, ekonomik büyüme ve enerji tüketimi arasındaki nedensellik ilişkisi 1971-2019 yılları arasındaki veriler kullanılarak incelenmiştir. Çalışmada, literatürdeki benzer araştırmalardan farklı olarak zaman serileri aracılığıyla Çin'in karbondioksit emisyonu, ekonomik büyüme ve enerji tüketimi arasındaki ilişki makroekonomik açıdan ele alınmış, ekonometrik analizler kullanılmıştır. CO2 emisyonu ve enerji tüketimi, ekonomik büyüme üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Çalışmada ele alınan CO2 emisyonunun gerek ekonomik büyüme gerekse enerji tüketimi üzerindeki etkileri incelenmiş ve her iki değişkenle de arasında uzun dönemde anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada kullanılan yıllık veriler Dünya Bankası (World Bank-WB) ve OECD (Organisation for Economic Cooperation and Development-Ekonomik İş birliği ve Kalkınma Örgütü) sitelerinden temin edilmiş, ekonometrik analizler için EViews 10 programı kullanılmıştır. Yapılan ekonometrik analizler neticesinde CO2 emisyonu, ekonomik büyüme ve enerji tüketimi arasında uzun dönemde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis,the causality relationship between carbon dioxide emissions,economic growth and energy consumption in China has been investigated using data between 1971 and 2019.In the study,different similar studies in the literature,the relationship between China's carbon dioxide emission,economic growth and energy consumption through time series has been examined in macroeconomic terms has been discussed,econometric analysis has been used. CO2 emission and energy consumption have a significant effect on economic growth.The effects of CO2 emission,which are considered in the study,on both economic growth and energy consumption have been examined and it has been determined that there is a significant relationship between both variables in the long term. The annual data used in the study were obtained from the World Bank (WB) and OECD (Organisation for Economic Cooperation and Development) websites and EViews 10 program was used for econometric analysis.There is a significant long-term relationship between energy consumption.