The relationship between personality traits and pedestrian behaviors: Mediating role of individual values
Kişilik özellikleri ve yaya davranışları arasındaki ilişki: Değerlerin aracı rolü
  1. Tez No: 662934
  2. Yazar: NESRİN BUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın temel amacı kişilik özellikleri, değerler ve yaya davranışları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Kişilik özellikleri ve değerler farklı alanlarda yaygın olarak kullanılan değişkenler olmakla birlikte, literatürde bu değişkenlerin yaya davranışları ile ilişkisini araştıran sınırlı sayıda araştırma bulunmaktadır. Bu çalışma, Beş Faktör kişilik özellikleri ile yaya davranışları arasındaki ilişkide değerlerin aracı rolünü incelemiştir. Çalışmaya toplam 633 kişi (361 kadın ve 272 erkek) katılmıştır. Katılımcıların ortalama yaşı 26.1 olup (SS = 6.51), 18 ve 56 arasında değişmektedir. Ölçüm araçları olarak demografik bilgi formu, Beş Faktör Envanteri, Portre Değerler Anketi ve Yaya Davranışları Ölçeği kullanılmıştır. Çalışılan değişkenler arasındaki ilişkiyi araştırmak için Korelasyon ve Aracı Değişken analizleri yapılmıştır. Bulgular, kişilik özelliklerinin yaya davranışları ile ilişkili olduğunu ve değerlerin bu ilişkiye aracılık ettiğini göstermiştir. Çalışmanın bulguları detaylı bir şekilde sunulmuştur. Mevcut çalışmanın sonuçları, sınırlılıkları ve katkıları da ilgili literatür ışığında sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main objective of the current study is to investigate the relationship between personality traits, individual values, and pedestrian behaviors. Although personality traits and values are widely studied variables in different fields, there is limited research investigating the relationship of these variables with pedestrian behaviors in the literature. In the current study, the mediator role of individual values on the relationship between Big Five Personality Traits and pedestrian behaviors were examined. A total of 633 people (361 females and 272 males) participated in the study. Age range was between 18 and 56 (M=26.1; SD= 6.51). Demographic information form, Big Five Inventory, Portrait Values Questionnaire, and Pedestrian Behavior Scale were used as measurement tools. Bivariate Correlations and Mediation Analyses were conducted to investigate the relationship between study variables. Individual values mediated the relationship between personality traits and pedestrian behaviors. The findings were provided in detail. Discussion of findings, limitations, and contributions of the current study were presented in light of the relevant literature.