COVID-19 pandemisinin karbon emisyonları bakımından kirletici ülkelerde enerji talebine etkisi
Effect of the COVID-19 pandemic on energy demand in pollutable countries in terms of carbon emissions
  1. Tez No: 759664
  2. Yazar: BEYZA SUDE KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA DİDEM TUNÇEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
11 Mart 2020 tarihi itibariyle küresel bir salgına dönüşen COVID-19 pandemisi kısa sürede küresel sağlık sistemine ve küresel ekonomiye ağır darbeler vurmuştur. Salgın nedeniyle pek çok insan yaşamını yitirmiş, milyonlarca insan işsiz kalmıştır. Pandemiyle birlikte sekteye uğrayan ekonomik faaliyetler hükumetlerin politika destekleriyle ayakta kalmaya çalışmıştır. 2020 yılında küresel ekonominin pandemi nedeniyle %3.1 daralmasıyla iktisadi büyümenin en önemli girdisi olan enerji talebi de %4.5 oranında düşmüştür. Özellikle fosil kaynak tüketimi, küresel tedarik zincirinin bozulması, turizm ve ulaşım sektörlerinin durması neticesinde eşi benzeri görülmemiş şekilde azalmış bu bağlamda iklim değişikliğinin en önemli etmeni olan CO₂ emisyonları da %5.2 oranında tarihi seviyelerde düşüş eğilimine geçmiştir. Bu çalışmanın en önemli amacı, enerji talebi, ekonomik büyüme ve karbon emisyonları arasındaki ilişkiyi ortaya koyarak 2020 pandemi döneminde küresel ekonomik faaliyetlerin daralmasının domino etkisi yarattığı enerji talebi ve karbon emisyonları değişimine vurgu yapmasıdır. Çalışmada küresel birincil enerji talebi devi ve karbon emisyonları bakımından dünyanın en kirletici ülkeleri olan Çin, ABD, AB, Hindistan, Rusya ve Japonya ele alınmıştır. Ayrıca nitel araştırma yöntemlerinden belge incelemesi yapılmış olup BP, IEA, IRENA, IMF, OPEC, TCSBB, TOBB, SETA gibi ulusal ve uluslararası kaynaklar referans alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic, which turned into a global epidemic as of March 11, 2020, dealt heavy blows to the global health system and the global economy in a short time. Many people lost their lives due to the epidemic, millions of people were left unemployed. Economic activities, which were interrupted by the pandemic, tried to survive with the policy support of governments. With the global economy shrinking by 3.1% in 2020 due to the pandemic, energy demand, which is the most important input of economic growth, also decreased by 4.5%. In particular, the consumption of fossil fuels has decreased in an unprecedented way as a result of the deterioration of the global supply chain and the cessation of the tourism and transportation sectors. The most important purpose of this study is to reveal the relationship between energy demand, economic growth and carbon emissions, and to emphasize the change in energy demand and carbon emissions, which is caused by the domino effect of the contraction of global economic activities during the 2020 pandemic period. In the study, China, USA, EU, India, Russia and Japan, which are the global primary energy demand giant and the world's most polluting countries in terms of carbon emissions, are discussed. In addition, document analysis, which is one of the qualitative research methods, was made and national and international sources such as BP, IEA, IRENA, IMF, OPEC, TCSBB, TOBB, SETA were taken as reference.