Şükûfezâr dergisi (çeviriyazı-tematik inceleme-sözlük-indeks-metin)
Şükûfezâr magazine (translation-thematic review-dictionary-index-text)
- Tez No: 662960
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ DAŞCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Osmanlı Devleti'nin Batılılaşma serüveni kadınların hikâyesi üzerinden takip edilebilir niteliktedir. Tanzimat'ın ilanından itibaren açılan yeni eğitim kurumlarında tahsil yapma imkanına kavuşan kadınlar, dergiler çıkararak, II.Meşrutiyet'ten sonra dernekler kurarak, sosyal hayatın evvelce yer almadıkları kimi kademelerinde görünür olmaya başlamışlardır. Bu çalışmada, Şükûfezâr dergisinin toplam 5 sayısının tamamı ele alınmış, bu sayılar Atatürk Üniversitesi Özege Koleksiyonu'ndan temin edilmiştir. Şükûfezâr dergisi, basın-yayında öncü rolü üstlenen kadın dergileri arasında müstesna bir yere sahiptir. Derginin imtiyaz sahibi kadın olmakla beraber yazar kadrosu da tamamen kadınlardan oluşmaktadır. İmtiyaz sahibi Ârife Hanımdır. Devrin Maarif nazırı ve büyük bir Osmanlı aydını olan Münif Paşa derginin bir nevi hamisidir. II. Abdülhamit döneminin koşullarından ötürü“siyasiyattan başka her şeyden bahsedecektir”kaydıyla yayın hayatına başlayan Şükûfezâr, okuyucularından yoğun ilgi görmüş, bazısı Daru'l-muallimât mezunu olan hanımların gönderdiği mektuplar ve eserlerle zenginleşmiştir. Çalışma Giriş'ten sonra Osmanlı kadın dergileri hakkında bilgi veren bir altbaşlık, Şükûfezâr'ın detaylı tanıtımı ve çeviriyazıyı içeren 1. Bölüm, dergideki şiirlerin yapı özellikleri yönüyle incelenmesini içeren 2. Bölüm, şiirlerin içerik açısından incelemesi, mensur eserlerin incelenmesi ile sistematik indeksi içeren 3. Bölüm ve sonuç kısmı olmak üzere dört ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde dönemin basın-yayın faaliyetleri, kadın dergi ve gazetelerinin ortaya çıkış serüveni ele alınacak, Osmanlı Devleti'nin modernleşme hamlelerinin kadınlar üzerindeki görünürlüğü ele alınacaktır. Şükûfezâr dergisinin tanıtımı bölümünde, derginin künyesine ilişkin detaylı bilgi verilmiştir. Çeviriyazı bölümünde derginin bütün sayılarının Latin harflerine aktarımı yapılmıştır. 2. Bölüm'de dergide yer alan şiirler yapı özellikleri yönünden incelenmiştir. 3. Bölüm'de dergideki şiirler içerik açısından incelenmiş, ayrıca nesirler ve okur mektupları tahlile tâbi tutulmuştur. Sistematik indeks kısmında ise dergide yer alan bütün yazılar, derginin sayılarına, yazar adına ve türlerine göre tasnif edilmiştir. Çalışmanın sonunda yer alan sonuç bölümünde bütün bu inceleme sonucunda vardığımız verilerin bir değerlendirmesi yapılmıştır. Ayrıca tezimizin sonuna derginin orijinal metni ile bir sözlük ekledik.
Özet (Çeviri)
In this study, all 5 issues of Şükûfezâr magazine obtained from Özege Collection of Atatürk University were discussed. Şükûfezâr magazine has an exceptional place among the women's magazines that have a leading role in the press. Although the magazine's privileged holder is female, the author staff is also composed entirely of women. The concessionaire is Ârife Hanım. Münif Pasha, the minister of Education of the period and a great Ottoman intellectual, was a kind of patron of the magazine. She were attracted great attention from his readers, and enriched with the letters and works sent by women, some of whom were graduates of Daru'l-muallimat. The study, which consists of four main sections, starts with a subheading that gives information about Ottoman women's magazines after the Introduction. In the introduction, the media activities of the period, the advent of women's magazines and newspapers, and the visibility of the modernization moves of the Ottoman Empire on women were discussed. Detailed information about the tag of the magazine was given in the introduction section of the Şükûfezâr magazine. In the translation section, all issues of the journal have been transferred to Latin letters. In the second chapter, the poems in the journal were examined in terms of their structural features. In the third chapter, the poems in the magazine were examined in terms of content, and also prose and letters of the readers were analyzed. In the index part, all articles in the journal were classified according to the issues, authors name, and journal type. In the conclusion, the data obtained as a result of all examinations were evaluated. We also added a dictionary to the end of this thesis, along with the original text of the journal.