Millet Kütüphanesi Ali Emiri Koleksiyonu 1307 numarada kayıtlı Şükûfe-nâme adlı Mecmuanın şiir Mecmualarının Sistematik Tasnifi Projesi'ne (MESTAP) göre tasnifi
Classification of the Mecmua named Şükûfe-name registeredin Millet Library Ali Emiri Collection No. 1307 according to the Systematic Classification of Poetry Mecmua Project (MESTAP)
  1. Tez No: 944762
  2. Yazar: RÜKİYE COŞGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
Millet Kütüphanesi Ali Emiri Koleksiyonu 1307 Numarada Kayıtlı Şükûfe-name Adlı Mecmuanın Şiir Mecmualarının Sistematik Tasnifi Projesi'ne (MESTAP) Göre Tasnifi adlı bu tez çalışmamız; giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde kısaca mecmuanın tarihî gelişimi ve mecmuaların Türk edebiyatındaki yerine değinilmiş; birinci bölümde, çalışmamıza konu olan Mecmua'nın nüsha tavsifi, tertip hususiyetleri, Mecmua'da bulunan şairlerin kısa biyografileri verilmiş; daha sonra Türk süsleme sanatının en önemli unsurlarından olan çiçek çizimleri ile Mecmua'da seçilen beyitlerin arasındaki ilişki incelenmiş ve çiçeklerle beyitlerin arasındaki uyum tespit edilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde Mecmua'da bulunan şiirlerin okuması yapılmış, şairi tespit edilen ve divanlarda kayıtlı olan şiirlerin Mecmua'dakiyle mukayesesi yapılmıştır. Son olarak Mecmua'daki şiirlerin MESTAP' a göre tasnifi yapılarak tablo olarak eklenmiştir. Bu bağlamda Mecmua'da toplam 261 manzume kaydedilmiş, bunlardan 110'nu gazel nazım şekliyle yaılmıştır. Mecmua'da 72 şair tespit edilmiş olup bu şairlerin 46'sının şiirleri mukayese edilebilmiştir. Bu çalışma ile kaynaklarda geçmeyen dört şairden birer şiir ile kaynaklarda isimleri olmasına rağmen şiirleri elde olmayan şairlerden en az 26 yeni şiir tespit edilmiş; sanat tarihi ile edebiyatın şukûfeler özelinde ilişkisi ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis titled“Classification of the Mecmua named Şükûfe-name Registered in Millet Library Ali Emiri Collection No. 1307 According to the Systematic Classification of Poetry Mecmua Project (MESTAP)”consists of an introduction, three chapters and a conclusion. In the introduction, the historical development of the Mecmua and the place of the Mecmua in Turkish literature are briefly mentioned; in the first chapter, the copy recommendation of the Mecmua, which is the subject of our study, its layout features, short biographies of the poets in the Mecmua are given; then the relationship between the flower drawings, one of the most important elements of Turkish decorative art, and the couplets selected in the Mecmua is examined and the harmony between the flowers and the couplets is tried to be determined. In the second part, the poems in the Mecmua were read and the poems whose poet was identified and recorded in the divans were compared with those in the Mecmua. Finally, the poems in the Mecmua were classified according to MESTAP and added as a table. In this context, a total of 261 verses were recorded in the Mecmua, 110 of which were in the form of ghazals. In the Mecmua, 72 poets were identified and the poems of 46 of these poets could be compared. With this study, one poem each from four poets who are not mentioned in the sources and at least 26 new poems from poets whose names are in the sources but whose poems are not available have been identified, and the relationship between art history and literature has been tried to be revealed in the special case of şukûfes.