Demokrat Siirt gazetesine göre Siirt (1953-1961)
Siirt city according to Democrat Siirt newspaper (1953-1961)
- Tez No: 662963
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Yerel gazeteler bir vilayette yaşanan önemli olayları konu alması nedeniyle o vilayet hakkında geniş çaplı bilgiye erişme imkanlarından birini oluşturmaktadır. Bu bağlamda vilayet gazeteleri şehirlerin ekonomik, sosyal ve kültürel yapısıyla ilgili önemli veri kaynakları olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmanın amacı, Siirt'in ekonomik, sosyal ve kültürel yapısını Demokrat Siirt Gazetesi ışığında tespit etmektir. Çalışma 1953-1961 yılları arasını kapsamaktadır. Demokrat Siirt gazetesine ilişkin arşiv verileri Beyazıt Devlet Kütüphanesinden elde edilmiştir. Elde edilen verililer doküman analizi tekniğiyle incelenmiştir. Belirlenen amacına uygun olarak yürütülen çalışmada 1953-1961 yılları arasında Siirt'in yol, su ve elektrik problemlerinin ekonomik ve sosyal hayatı olumsuz etkilediği tespit edilmiştir. Bu dönemde yapılan çalışmalar ve yatırımlar neticesinde çözüme kavuşturulan bu sorunlarla ilgili gelişmeler Demokrat Siirt gazetesi çerçevesinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Local newspapers are one of the opportunities for access to a wide range of information about a province as it deals with important events in that province. In this context, provincial newspapers are considered as important data sources of related to the economic, social and cultural structure of cities. The aim of this study is to determine the economic, social and cultural structure of Siirt in the light of Democrat Siirt Newspaper. The study covers the years 1953-1961. Newspaper archives related to Democrat Siirt Newspaper were accessed from the Beyazıt National Library. The study which conducted according to aim, determined that the road, water and electricity problems of Siirt between the years 1953-1961 negatively affected the economic and social life. Related developments of these problems which were resolved as a result of works and investment made in this period discussed within the framework of the Democrat Siirt Newspaper.