Dr. Ali Naci Duyduk'un hayatı ve faaliyetleri
Dr. Ali Naci Duyduk's life and his aktivities
  1. Tez No: 563294
  2. Yazar: ALİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZAİ BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
Giresun'unun yetiştirmiş olduğu önemli bir sima olan Dr. Ali Naci Duyduk, 1893 yılında Giresun'da doğmuştur. Haydarpaşa Tıp Fakültesi mezunudur. Tabip teğmen olarak Birinci Dünya Savaşı'nda Yıldırım Ordularına atanmıştır. Milli Mücadele yıllarında Giresun'da Pontusçulara karşı Işık gazetesinde yazılar yazmış ve Karadeniz gazetesini çıkarmıştır. Erzurum Kongresi'nde Giresun delegesidir. Asıl mesleği doktorluk olmasına rağmen hekimlik dışında siyaset ve spor alanında faaliyet göstermiştir. Dr. Ali Naci Duyduk, 1950 yılından önce hükümet ve belediye tabipliği, Fiskobirlik Genel Müdürlüğü yapmıştır. Giresun Halkevi, Kızılay Derneği Giresun Şubesi, Giresun Ticaret Odası Üyeliği, Bulancak CHP ilçe başkanlığı, Çocuk Esirgeme Kurumu gibi sivil toplum örgütleriyle Hilalspor, Aksu Gençlik ve Giresunspor gibi spor kulüplerinde aktif olarak yer almıştır. CHP Giresun İl İdare Heyetinde görev yapmıştır. 1940'lı yılların sonlarında DP İl Başkanlığı yapmıştır. 1950-1960 yılları arasında DP'den Giresun milletvekilidir. 27 Mayıs 1960 ihtilali ile Yassıada'da yargılanarak beraat etmiştir.1968-1973 yılları arasında AP'den Giresun Belediye Başkanı seçilmiştir. Şiir, makale ve düşünce yazıları yazmıştır. 1980 yılında Giresun'da ölmüştür.
Özet (Çeviri)
Dr. Ali Naci Duyduk, whom Giresun city raised as an important person, was born in Giresun in 1893. He was a medical graduate of Haydarpaşa Medicine Faculty. He was appointed to Yildirim Armies as a medical lieutenant in World War I. During the years of National Struggle, he wrote against the supporters of Pontians and published the newspaper“Karadeniz”. He was the deputy of Giresun in Erzurum Congress. Although he was a doctor by profession, he engaged in politics and sport apart from medicine. By 1950, Dr. Ali Naci Duyduk served as a government and municipality doctor and administered fiskobirlik business. He played an active role in non-govermental organizations such as Giresun Community Centre, Giresun branch of Turkish Red Crescent, the membership of Giresun Chamber of Commerce, the district head of Bulancak Republican People's Party. Society for the Protection of Children and sport clubs like Hilalspor, Aksu Youth and Giresunspor. He took Office in provincial administration board of Republican People's Party. At the end of 1940's, he presided Democrat Party in Giresun. Between the years 1950 and 1960, he was a member of parliament from Democrat Party for Giresun. He was tried in Yassıada in 27th May 1960 coup but was acquitted of charges. He was elected as mayor of Giresun with Justice Party between 1968 and 1973. He wrote poetry, essays and think pieces. He died in Giresun in 1980.