A comprehensive model to collective action: Self-stereotyping as a route to sense of deservingness and system justification
Kolektif eylem için kapsamlı bir model: Sistem meşrulaştırma ve değerlilik hissinin bir boyutu olarak öz kalıp yargı
- Tez No: 662965
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMŞAFAK ÇUKUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Günümüzde, kolektif eylemin sosyal-psikolojik belirleyicilerine yönelik araştırmalar giderek artmaktadır. Birçok araştırma, grup kimlik, göreceli yoksunluk, algılanan grup etkinliği ve grup temelli öfkenin bireylerin kolektif eylem konusundaki kararlarını nasıl etkilediğini belgelemiştir. Ayrıca, bu farklı yaklaşımları entegre etme çabaları da bu alanda gözlemlenmiştir. Kolektif eylemi harekete geçiren psikolojik etkenler hakkında geniş bir literatür olmasına rağmen, öz kalıp yargı içeriğinin, bireylerin kolektif eylemde bulunma motivasyonlarını nasıl şekillendirdiği hakkında henüz çok az şey bilinmektedir. Bu nedenle bu çalışma, öz kalıp yargı kavramını ortaya koyarak ve kolektif eylem üzerindeki etkisini inceleyerek mevcut sosyal psikolojik kolektif eylem modelini tamamlamak için yapılmıştır. Spesifik olarak, yetkinlik öz kalıp yargı, bireylerin kolektif eyleme katılma niyetini artırdığı, olumsuz yetkinlik öz kalıp yargı (sevecenlik öz kalıpyargı) bunu engellediği bulgulanmıştır. Bu bulguları test etmek için Etiyopya'daki iki etnik gruptan katılımcıların oluşturduğu iki çalışma yapılmıştır. Çalışma-2'de (N = 458), Yapısal Eşitlik Modellemesinden elde edilen sonuçlar, yetkinlik öz kalıp yargı kolektif eylem niyetini artırdığı, sevecenlik öz kalıp yargı ise onu zayıflattığı bulgusunu doğrulamaktadır. Çalışma-3 (N = 120), Çalışma-2'nin bulgularını deneysel desen kullanılarak çalışılmıştır. Sonuçlar, kolektif eylem üzerindeki yetkinlik öz kalıp yargının olumlu etkisini ve tamamlayıcı öz kalıp yargının olumsuz etkisini doğrulamaktadır. Bununla birlikte, kolektif eylem üzerinde sevecenlik kalıp yargının özel olumsuz rolü doğrulanamamıştır. Genel olarak sonuçlar, kolektif eylemin sosyal-psikolojik yordayıcılarını anlamak için tasarlanmış modellere öz kalıp yargı içeriklerini entegre etmenin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Currently, the empirical inquiry into the social-psychological determinants of collective action has enjoyed a veritable explosion of interest. A wealth of studies has documented how social identity, relative deprivation, perceived group efficacy, and group-based anger affect individuals' decisions on collective action. Also, efforts to integrate these different approaches have been observed in this area. Although there is a vast literature on the psychological factors that mobilize collective action, little is yet known about how the content of self-stereotyping shape individuals' motivations to engage in collective action. Hence, the present study was conducted to complement the existing social psychological model of collective action by introducing the concept of self-stereotype and examining its effect on collective action. Specifically, it was predicted that competence self-stereotype enhances individuals' intention to participate in collective action, whereas negative competence self-stereotype (warmth self-stereotype) obstructs it. Two studies using participants from two ethnic groups in Ethiopia were conducted to test these predictions. In Study-2 (N = 458), results obtained from Structural Equation Modeling, confirm the prediction that competence self-stereotyping augments collective action intention, while warmth self-stereotyping attenuate it. Study-3 (N = 120) tried to replicate the findings of Study-2 using experimental design. The results confirm the positive effect of competence self-stereotyping and the negative effect of complementary self-stereotyping on collective action. However, the specific negative role of warmth self-stereotyping on collective action was not confirmed. Overall, the results highlight the importance of integrating the contents of self-stereotype in models designed to understand the social-psychological predictors of collective action.