Melamin formaldehit reçinesi ile selenyumun zenginleştirme koşullarının incelenmesi
The Investigation of enrichment conditions of selenium by melamineformaldehyde resin
- Tez No: 66298
- Danışmanlar: PROF.DR. İZZET TOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZ Melaminformaldehit Reçinesi İle Selenyumun Zenginleştirme Koşullarının İncelenmesi Bu çalışmada, selenyumun melaminformaldehit reçinesi ile zenginleştirilirle koşullan incelenmiştir. Optimum koşulların belirlenmesi için pH ve çözeltinin kolondan geçirilme hızının derişiklendirme prosedürüne etkisi incelenmiştir. Kolonda tutulan selenyum HC1 çözeltisi ile elde edilmiş ve bu çözeltinin uygun konsantrasyonu araştırılmıştır. ABSTRACT The Investigation of Enrichment Conditions of Selenium by Melamineformaldehyde Resin In this study, the conditions of enrichment of selenium by melamine formaldehyde resin have been invetigated. In order to determine the optimal conditions the effect of pH and of the flow rate on the preconcentration procedure have been examined. The selenium retained in the column has been eluted with HC1, and the suitable acid concentration has been studied.
Özet (Çeviri)