Bolu-Akaçakoca Kaplandede Dağı florasının incelenmesi
The investigation of the flora of the Bolu-Akçakoca Kapladede
  1. Tez No: 66299
  2. Yazar: SEVİNÇ SAZAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Biology, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Botaniği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Botaniği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
IV oz Bolu- Akçakoca Kaplandede Dağı Florasının İncelenmesi Bu araştırma,“Bolu- Akçakoca Kaplandede Dağı Florasının İncelenmesi”adı altında İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Botaniği Programında yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Bu araştırmada Kaplandede Dağı'ndan toplanan örnekler kurutularak herbaryumlarda tanılan yapılmış ve 200'e yalan bitki örneği ile Kaplandede DağYnın florası saptanmıştır. Kaplandede Dağının bulunduğu A3 karesi için yeni türler (19 adet) belirlenmiştir ve Dağdan alınan örneklerden 5 tanesinin Türkiye için endemik olduğu görülmüştür. Oseyanik bir iklim tipine sahip olan bölgenin vejetasyonunun bu iklim tipine uyum sağladığı görülmüştür. ABSTRACT The Investigation of The Flora of The Bolu-Akçakoca Kaplandede Mountain This research was prepared under name“The Flora of The Bolu-Akçakoca Kaplandede Mountain”as a master thesis at the University of İstanbul, Faculty of Foresty, Department of Botany. In this research, the specimens, collected from Kaplandede Mountain, were identified by drying them and with approximately 200 plant specimens, the Flora of Kaplandede Mountain was determined. For A3 square that Kaplandede Mountain included in, new species (19) were identified and 5 of the specimen collected from the Mountain were seen to be endemic for Turkey. The region which has an oseyanic climate type was also seen to have a vegetation that adapted this climate type.
Özet (Çeviri)