Pirol monomerinin sülfolanmış melamin formaldehit reçinesi ile kimyasal polimerizasyonunun incelenmesi
Investigation of chemical polymerization of pyrrole monomer with sulfonated melamine formaldehyde resin
  1. Tez No: 135929
  2. Yazar: ZEHRA BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ARCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kimyasal olarak hazırlanan iletken polimerlerin, yapıları, kaliteleri ve fiziksel özellikleri hazırlanış şartlarına ve kullanılan reaktiflerin oranlarına bağlıdır. Son yıllarda reaksiyon karışımına eklenen çeşitli türlerin oluşan polimerlerin özelliklerini etkilediği görülmüştür. Bu çalışmada; pirol monomeri, melaminin, formaldehit ile kondenzasyon polimerizasyonu sonucu elde edilen sülfolanmış melamin formaldehit reçinesi varlığında kimyasal yolla yükseltgenerek polimerleştirildi. Reaktif oranlarrmn ve ortam şartlarının oluşan polimere etkileri incelendi. PPy-SMF kompoziüerinin karakterizasyonu; FT-IR, TGA, SEM, dönüşümlü voltametri tekniği ile yapıldı, kuru haldeki iletkenlik ise dörtlü uç tekniği ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
The nature, quality and physical properties of chemically prepared conducting polymers depend on conditions of their preparation and ratio of using reactives. In the recent years, various additives introduced into reaction mixture influence the properties of final conducting polymers. In this study, pyrrole was polymerized in the precense of sulfonated melamine formaldehyde resin (SMF) which was prepared by condensation polymerization of melamine with formaldehyde, influence of ratio of reactives and conditions of polymerization media on prepared polypyrrole was investigated Characterization of PPy- SMF composites were performed by using FT-IR, TGA, SEM, cyclic voltammetry, dry conductivity of composites were measured by using four probe technique. m