Life before and after the ban: Experiences of women physicians with headscarves in public health sector in Turkey
Yasaktan önceki ve sonraki hayat: Türkiye'de kamu sağlık sektöründeki başörtülü kadın hekimlerin deneyimleri
  1. Tez No: 662982
  2. Yazar: AYŞE SENA KÖŞGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SAKTANBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Başörtüsü meselesi, 2013 yılında kamu kurumlarında başörtüsü yasağının kaldırılmasına kadar, çalışan başörtülü kadınlar için önemli bir sorun olmuştur. Artık başörtülü kadınlar kamu kuruluşlarında özgürce çalışabilmektedirler. Başörtüsü yasağının kaldırılması, başörtülü kadınların başörtüsü ve işle ilgili sorunlarına çözüm olarak sunulmuştur. Ancak çalışan başörtülü kadınların mevcut durumu hiç sorgulanmamıştır. Bu tez, Türkiye'de kamu sağlık sektöründe çalışan başörtülü kadın hekimlerin işyeri deneyimlerini analiz etmekte ve varsa başörtüsü sorununun kalıcı etkilerini tespit etmeye çalışmaktadır. Sağlık sektöründe kadın hekimlerin durumu ve başörtülü kadın ile iş ilişkisi geniş bir şekilde araştırılsa da, bu çalışmaların hiçbiri başörtüsü yasağının kaldırılmasının ardından kamu sağlık kurumlarında çalışan başörtülü kadın hekimlerin durumuna odaklanmamaktadır. Başörtüsü sorununun sağlık sektöründe başörtülü kadın hekimler üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla, hayatlarında başörtüsü yasağını tecrübe etmiş olan ve halihazırda Ankara'da kamu sağlık kurumlarında çalışan 21 başörtülü hekimle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Bu çalışma, başörtüsü yasağının başörtülü kadın hekimlerin tıpta uzmanlık alanı seçimlerini ve işyeri tercihlerini etkilediğini ortaya koymuştur. Bugün yasağın yansımaları bir ölçüde devam etmekte ve başörtüsü, başörtülü hekimlerin işyeri deneyimlerini bazen olumsuz, bazı durumlarda olumlu yönde şekillendirmektedir. Bazı hastalar başörtülü hekimler tarafından tedavi edilmekten memnuniyet duyarken, bazı tıp profesörleri işyerinde başörtülü hekim bulunmasından memnun değildir. Tıbbi hiyerarşi, sağlık sektöründe başörtüsü temelli ayrımcılığı şiddetlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
The headscarf issue has been a substantial controversy for veiled women at work until the abolition of the headscarf ban in public institutions in 2013. Since then, veiled women have been working freely in public institutions. The abolition of the headscarf ban was introduced as a solution to veiled women's headscarf- and work-related problems. However, the current state of veiled women at work has not been inquired. This thesis analyzes veiled women physicians' workplace experiences in Turkey's public health sector and tries to identify lingering effects of the headscarf issue, if any. Although the state of women physicians in the medical workplace and the relationship between veiled women and work have been studied widely, none of these studies focus on the state of veiled women physicians working in public health institutions after the abolition of the headscarf ban. To assess the effects of the headscarf issue on veiled women physicians in the medical workplace, semi-structured interviews were conducted with twenty-one veiled physicians who experienced the headscarf ban in their lives and are currently working in public health institutions in Ankara. This study found that the prior headscarf ban affected veiled women physicians' medical specialty and workplace choices. Today, the ban's repercussions continue to some extent, and the headscarf shapes veiled physicians' workplace experiences negatively and positively. While some patients are pleased to be treated by veiled physicians, some medical professors are dissatisfied with having veiled physicians in their workplace. The medical hierarchy exacerbates the headscarf-based discrimination in the medical workplace.