Content-based vocabulary teaching at Akçakoca tourism and hotel management college of Abant İzzet Baysal University in Bolu
- Tez No: 92943
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURGUN AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
168 ÖZET Bu deneysel çalışma, Bolu Abant izzet Baysal Üniversitesi Akçakoca Turizm ve Otelcilik Yüksek Okulu öğrencilerinin, doğru ve akıcı bir iletişim için, meslekleri ile ilgili yeterli sayıda kelime öğrenmede yetersiz kalmalarının sebeplerini belirlemek için hazırlanmıştır. Bu çalışmanın amacı, yukarıda sözü edilen öğrencilerin çalıştıkları yerlerde iletişimsel becerilerini artırmaya yönelik,etkili kelime öğretim teknikleri ve alıştırmaları önermektir. Bu tez 5 bölümden oluşmaktır. Birinci bölümde, çalışma boyunca tartışılacak problem,tezin amacı, varsayımları ve sınırlılıkları ifade edilmektedir. İkinci bölümde, kelime öğrenme ve öğretimi ile ilgili kuramsal bilgiler ' Bellek ve Kelime Öğretimi, Kelime Nedir, Farklı Yaklaşım ve Metotlarda Kelime Öğretimi, Genel olarak Kelime öğretimi, ve Özel Amaçlı İngilizce'de Kelime öğretimi' başlıkları altında verilmiştir. Üçüncü bölümde öğrenci ve öğretmenlerden toplanan verilerin analizi ve yorumları ele alınmış.Kontrol ve Deney gruplarına ait tablolar " ön ve son Testlerin Tanımlayıcı istatistiksel İncelenmesi ve ön ve Son Testlerin Anova sonuçları olarak ifade edilmektedir, öğretmenlere uygulanan 'Görüşme Ölçeği'nin sonuçları ' Sütun Grafikleri', öğrencilere uygulanan anketin sonuçları ise 'Pasta Dilimleri' olarak ifade edilmiştir. Dördüncü bölüm, ön-test, son test,öğrenci anketi, öğretmen görüşme ölçeklerinin sonuçlarının ışığı altında hazırlanmış bazı pratik kelime öğretim teknikleri ve alıştırmaları içermektedir. Sonuç bölümü olan beşinci bölüm, araştırmanın basamaklarını ve bazı genel tavsiyeler içermektedir. tC YUKSEKÜGKfc i İM &U4U/MJ
Özet (Çeviri)
167 ABSTRACT This experimental study is designed to determine the reasons why the English for Specific Purpose (ESP) students at Akçakoca Tourism and Hotel Management College of Abant izzet Baysal University in Bolu fall inefficient in the storage of enough and relevant ESP vocabulary needed for accurate and fluent communication. It aims at suggesting efficient ESP vocabulary teaching techniques and practices which enhance ESP students' communicative skills in their work domain. The thesis consists of five chapters. Chapter 1 surfaces the problem to be discussed through the study. The aim of the thesis, the hypothesis, the scope of the thesis are stated in this chapter. In chapter 2,a review of the relevant literature in which vocabulary learning and teaching are emphasised is given under the titles of ' Memory and Teaching Vocabulary, What is a Word, Vocabulary Teaching in Different Approaches and Methods, Vocabulary Learning in General and Vocabulary Teaching in ESP. Chapter 3 attends to the analyses and interpretation of date collected from teachers and students. The results of the pre-test and post-test of the control and the experimental group are given as ' Tables of Descriptive Statistical Analyses and Anova Results of the pre-test and post-test'. The results of Interview Scale for ESP Teachers are given as ' Bar-graphs' and the results of Questionnaire for Students are given as 'Pie-charts'. Chapter 4 covers some ESP vocabulary teaching methods, techniques, practices and activities which are based on the findings of the pre-test, post- test, the questionnaire for students and the interview scale for teachers. Chapter 5, which is the conclusion part, summarises the research and its steps and it covers some general suggestions.