Sülfat selülozu üretimi yan ürünü terebentinin araştırılması
Purification of turpentine as by-product of sulfate cellulose production
- Tez No: 66300
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. ŞÜKRÜ ÇAĞATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
IV ÖZ Sülfat Selülozu Üretimi Yan Ürünü Terebentinin Arıtılması Bir kağıt hamuru üretim prosesi olan sülfat prosesinden yan ürün olarak elde edilen ham terebentinin ticari olarak kullanılmasını sağlamak amacıyla, terebentinde istenmeyen koku ve renge neden olan kükürtlü organik bileşikler uzaklaştırılmaya çalışılmış bunun için fraksiyonlu destilasyon ve kimyasal maddelerle işlemler uygulanmıştır. Fraksiyonlu destilasyon yoluyla tam anlamıyla bu amaca ulaşılamadığı görülmüştür. Kimyasal madde olarak sodyum hipoklorit çözeltisi kullanılarak yükseltgeme yoluyla bu bileşiklerin kısmen giderilmesi kısmen de kötü kokulu olmayan bileşiklere dönüştürülmesi sağlanmıştır. Sodyum hipoklorit çözeltisi ve ham terebentin farklı yapıda olduklarından biraraya getirildiklerinde iki ayrı faz oluşturduklarından etkili bir mekanik karıştırma sağlanarak safsızlıkların her bir molekülünün hipoklorit çözeltisi vasıtasıyla oksidasyonunun gerçekleşmesi için iyi bir dispers ortam yaratılmıştır. Bu işlem bazı kükürtlü organik bileşikleri suda çözünebilen ürünlere dönüştürmüş ve hipoklorit çözeltisi ile oksidasyon sonrasında yapılan yıkama işlemi ile bu ürünler uzaklaştırılmıştır. Yükseltgenme sonucu oluşan organik kükürtlü bileşiklerin terebentinin içinde kalmakla beraber kötü kokulu olmadıkları ( merkaptan içermedikleri ) görülmüştür. Sonuçta atıktan tam saf kimyasal hammadde olarak değil ama çözücü olarak kullanılabilecek terebentin eldesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT PURIFICATION OF TURPENTINE AS BY- PRODUCT OF SULFATE CELLULOSE PRODUCTION In order to make crude turpentine of marketable grade; which is by- product of sulfate process that is a pulp production process; malodorous sulphur compounds causing odor and colour in turpentine taken away by fractional distillating and dissolving them in water by using chemical solutions. The crude sulfate turpentine and the hypochlorite solution used in this process have different specific gravities and are immiscible. The highly efficient dispersion of the reagents by vigorous mechanical agitation is a most important factor for removing the the malodor from, and improving the color of, the turpentine. The efficient dispersion of both liquids is necessary since the desired results are best achieved when each molecule of impurity has been oxidized by the hypochlorine solution. The oxidation process converts the malodorous sulfur compounds into water soluable products which are removed in the subsequent washing step, thus resulting in the complete removal of the malodor.