Yeni Türkiye'de ulusal kimlik inşası
Nation building in new Turkey
  1. Tez No: 663009
  2. Yazar: ŞÜKRÜ BERAT PAŞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 542
Özet
Bu çalışma, tüm kimliklerin toplumsal alanda inşa edildiği ve modern ulus devletlerin sahip olduğu aygıtlar aracılığıyla bu inşa sürecine sızarak kendisine tabi olan vatandaşların sahip olduğu tüm kimliklerden daha üstün ve daha baskın bir ''ulusal kimlik'' inşa ettiği kabulünden hareketle, Türkiye'deki ulusal kimlik inşası sürecini inceleyecektir. Çalışma her ne kadar ulusçuluk fikrinin Osmanlı İmparatorluğu'na sirayet etmeye başladığı dönemlerden 2020 yılına kadar geçen süreçte değişen iktidarlar ve onların sahip oldukları ideolojiler bağlamında yürüttükleri ulusal kimlik inşasına değinecek olsa da, çalışmanın ana odak noktasını Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarının 2002-2020 yıllarını kapsayan süreçteki ulusal kimlik inşasının incelenmesi oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines the national identity construction in Turkey based on the premise that Turkey is constructing a superior and more dominant“national identity”above all identities of its citizens by manipulating this construction process through the devices in which all identities are socially constructed and possessed by modern nation states. Although the study touches on government changes of the period from when the idea of nationalism started to spread over the Ottoman Empire to 2020 and national identity construction of these governments within the context of their ideologies, main focus of this study is the examination of national identity construction during the period of 2002-2020 of Justice and Development Party government.