Türk Anayasa hukukunda kazanılmış haklara saygı ilkesi
Principle of respect for acquired rights in Turkish Constitutional law
- Tez No: 663037
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT GÖNENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bu çalışmada kazanılmış haklara saygı ilkesi önce genel olarak, sonra da anayasa hukuku özelinde incelenmiştir. İlkenin genel olarak incelendiği ilk bölümde, kazanılmış hak kavramı, kazanılmış haklara saygı ilkesinin hukuki dayanağı ve hukuk devletiyle ilişkisi, öğreti görüşleri ve yargısal kararlarda görülen yaygın anlayıştan farklı bir yaklaşımla değerlendirilmiştir. Kazanılmış haklara saygı ilkesinin ilişkili olduğu hukuk kurumları, hukuki niteliği ve benzeri ilkelerin değerlendirilmesiyle zenginleştirilen bu bölümde, kazanılmış hakların nasıl korunacağına da değinilmiştir. Böylece kazanılmış haklara saygı ilkesinin ayrıntılı bir tanıtımı yapılmıştır. İkinci bölümde kazanılmış haklara saygı ilkesinin anayasa hukukunun inceleme alanına giren bazı hukuki işlem türleriyle ilişkisi, bu işlemlerin hak doğurucu olup olmadıkları ve zaman bakımından uygulanmaları bağlamında değerlendirilmiş, Anayasa Mahkemesinin ilke hakkındaki görüşlerine değinilmiştir. Bu yaklaşımla kazanılmış haklara saygı ilkesine anayasa hukukunun penceresinden bakmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the principle of respect for acquired rights, first in general terms, and then within constitutional law in particular. The first part, examining the principle in general terms, evaluates the concept of acquired rights, as well as its legal basis and its relationship with rule of law, from a perspective that differs from the common approach witnessed in doctrinal views and court decisions. This part also presents a discussion of the legal institutions related to the principle of respect for acquired rights, the legal nature of the principle and similar principles in law, as well as how to protect acquired rights. A detailed description of the principle of respect for acquired rights is thus presented. The second part examines the relationship between the principle of respect for acquired rights and certain legal actions within constitutional law context, viewed from the perspective of whether these actions create rights and taking into account the duration of their implementation, and discusses the Constitutional Court's views on this principle. The overall aim in adopting this approach was to examine the principle of respect for acquired rights from the perspective of constitutional law.