İdari işlemlerin yürürlüğe girişi
The entry into force of administrative acts
- Tez No: 297927
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada idare hukukunda, idarenin kamu yararını sağlamak için yürüttüğü faaliyetlerde en sık kullandığı araç olan idari işlemin doğuşu, ileri sürülebilir oluşu, uygulanabilir oluşu ve yürürlüğe girişi kavramları arasında bir ayrım yapılmaya, düzenleyici ve bireysel işlem ayrımı da dikkate alınarak idari işlemin yürürlüğe girişinin koşulları ve sonuçları ortaya konmaya çalışılmıştır. Fransız ve Türk doktrinine ve yargı kararlarına yansımış olan imza teorisi ve yayın teorisi incelenmiş, yürürlüğe giriş kavramı ve zamanının belirlenmesinde Türkiye Cumhuriyeti Anayasa'sında cumhuriyetin temel niteliklerinden olduğu öngörülen hukuk devletinin getirdiği hukuki güvenlik, hak arama hürriyeti ve kazanılmış haklara saygı ilkeleri de dikkate alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a distinction between the birth, opposability, applicability and the entry into force of administrative acts, which are the most used measures of administration while engaging in activities related to public service, is tried to be put forward. Also the conditions and the consequences of entry into force are tried to be explained bearing in mind the differences between regulatory and individual acts. The signature and publication theories, which are reflected both in French and Turkish doctrines and jurisdictions, are examined. The rule of law and its sub-principles such as the legal security, right to judicial appeal and respect to vested rights which are indicated in the Constitution of the Republic of Turkey are also taken into account while giving a definition to the concept and indicating the time of entry into force.