Suruç (Şanlıurfa) aktarları ve bazı köylerinde etnobotanik bir araştırma
An ethnobotanical research in some villages and herbalists of suruç (Şanliurfa)
- Tez No: 663049
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, 2019-2020 yılları arasında yapılmış olup, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki aktarlar ile bazı köylerindeki etnobotanik çalışmaları kapsamaktadır. Beş farklı aktar ve köylerde 50 kaynak kişi ile yapılan görüşmeler sonucu 58 familya ve 122 cinse ait 141 takson tespit edilmiş, 54 terkibin de muhteviyatı, üretici firmaları ve kullanım amaçları belirlenmiştir. Yaptığımız çalışmada en fazla takson içeren büyük familyalar sırasıyla; Lamiaceae (16), Asteraceae (12), Fabaceae (11), Apiaceae (9) ve Malvaceae (9)'dır. En fazla cins takson içeren cinsler Euphorbia (3), Astragalus (3), Salvia (3), Mentha (3) ve Hibiscus (2)'dir. Kaynak kişilerin yaş dağılımında 25-35 arası en fazla olup, %30'dur. Tespit edilen bitkilerin bilimsel ve yöresel isimlerine yer verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Aktar, Fitoterapi, Suruç, Şifalı Bitkiler
Özet (Çeviri)
This study was conducted between the years of 2019-2020 and covers ethnobotanical studies in herbalists and some villages in Suruç district of Şanlıurfa. As a result of interviews with 50 source people in five different herbalists and villages, 141 taxa belonging to 58 families and 122 genera were determined, and the content, producer companies and usage purposes of 54 compounds were determined. In our study, large families containing the most taxa are respectively; Lamiaceae (16), Asteraceae (12), Fabaceae (11), Apiaceae (9) and Malvaceae (9). The genera containing the most genus taxa are Euphorbia (3), Astragalus (3), Salvia (3), Mentha (3) and Hibiscus (2). In the age distribution of the resource persons, the age distribution between 25-35 is the highest and it is 30%. Scientific and local names of the plants identified are included. KEY WORDS: Aktar, Phytotherapy, Suruç, Medicinal Plants