Öğrencilerin akranları için eğitim videosu oluşturmaları üzerine bir inceleme
An investigation on creating educational videos by students for their peers
  1. Tez No: 779472
  2. Yazar: HASAN CELAL BALIKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERÇİN KARATAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu araştırmada öğrencilerin akranları için hazırladıkları ve Youtube üzerinden akranları ile paylaştıkları ders videoları üzerine derinlemesine bir incelemenin yapılması amaçlamaktadır. Bu derinlemesine inceleme kapsamında video hazırlayan öğrenciler (AkranTuber'lar), bu videoları izleyen ve izlemeyen akranlar, video hazırlayan öğrencilerin velileri ve ders öğretmeni ile görüşmeler yapılmıştır. Araştırmada karma araştırma yöntemi desenlerinden birleştirme (çeşitleme) deseni kullanılmıştır. Bu desenin nicel boyutunda tarama çalışması desenlerinden kesitsel desen kullanılmıştır. Bu desen kapsamında öğrencilerin belirli bir dönem Youtube'a yükledikleri videoların stüdyo üzerinden video analitik verileri ele alınmıştır. Nitel boyutta ise AkranTuber'larla yapılan görüşmelerle AkranTuber'ların video oluşturmaları ele alınmış ayrıca akranların, velilerin ve ders öğretmeninin görüşleri ile bu durum derinlemesine incelenmiştir. Gerçek yaşamdan ele alınan bu duruma yönelik katılımcıların görüşlerinin derinlemesine bir incelemesi olduğu için durum çalışması desenlerinden bütüncül tek durum deseni kullanılmıştır. Bu araştırma Şanlıurfa ilinde bir ortaokulda 6. Sınıf öğrencileri ile matematik dersinde ders dışı bir etkinlik olarak yürütülmüştür. Çalışma grubunun belirlenmesinde amaçlı örneklem türlerinden maksimum çeşitlilik ve ölçüte dayalı örneklem türleri kullanılmıştır. Bu örneklem türlerine göre belirlenen ölçütlere göre farklı düzeylerde 6 öğrenci seçilmiştir. Öğrenciler seçildikten sonra video hazırlama eğitimine geçmeden önce pilot uygulama yapılmış ve sonrasında belirlenen altı öğrenciye ders videosu hazırlama eğitimi verilmiştir. Eğitim verildikten sonra öğrenciler sekiz haftalık süreç boyunca ders öğretmeninin işlemiş olduğu konularla ilgili ders videosu hazırlamış ve daha sonra bu videolar araştırmacı tarafından oluşturulan Youtube kanalına yüklenmiştir. Öğrencilerin Youtube kanalına yükledikleri videolar akranları ile paylaşılmış ve akranları tarafından izlenmiştir. İzlenmelerle ile ilgili video analitiklerine Youtube Stüdyo üzerinden erişim sağlanmıştır. Derinlemesine verilere ulaşmak için çalışma sonunda AkranTuber'lar, AkranTuber'ların hazırladıkları videoları izleyen ve videoları izlemeyen akranlar, veliler ve ders öğretmeni ile görüşmeler yapılmış ayrıca süreç içerisinde iki haftalık dönemler halinde AkranTuber'larla toplantılar yapılmıştır. Bu toplantılarda öğrencilere sesli düşünme etkinliği yapılarak süreçle ilgili veriler toplanmıştır. Yapılan görüşmeler kayıt altına alınmış olup dokümantasyon işlemleri için Microsoft 365 Office uygulaması kullanılmıştır. Dokümantasyon yapıldıktan sonra verilerin kodlanması işlemi ikinci bir alan uzmanı ile yapılmış olup kod ve tema sınıflandırılması yapıldıktan sonra kod kitabı üçüncü bir alan uzmanı ile paylaşıldıktan sonra kodlayıcı güvenirliği hesaplanmıştır. Yapılan hesaplama sonucu kodlayıcılar arası güvenirlik değeri 0,92 bulunmuştur. Sonuç olarak, teknolojiye ve internete erişimde önemli bir eksikliğin olmadığı ve bu erişimin akıllı telefonlar üzerinden sağlandığı video analitik bulguları ile desteklenmiştir. Öğrencilerin çoğunluğunun, video hazırlama ve izleme ile ilgili eğitimine zaman bulamama sebebiyle bu eğitimi tamamlayamamaları, olumsuz bir etken olarak görülmüştür. Video hazırlayan öğrencilerin eğitim ihtiyaçlarını karşıladıkları, özgüvenlerini yükselttikleri, sosyalleşme ve iletişim becerilerini artırdıkları ve video prodüksiyon konusunda ilerleme kaydettikleri hem kendi hem veli hem de ders öğretmeninin görüşlerinde yer bulmuştur. Ayrıca videoları izleyen akranlar da kendi akranlarının hazırladıkları ders videoları sayesinde eğitim ihtiyaçları karşılanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to undertake in-depth examination of the lesson videos that students create and share on Youtube with their peers, specifically for their peers. Within the scope of this in-deep investigation, discussions were held with the students (PeerTubers) who created the videos, their peers who watched and didn't watch the videos, the parents of the students who created the videos, and the class teacher. In the study, a triangulation design from mixed research method designs was used. In the quantitative dimension of this design, a cross-sectional design was used from survey research designs. In this design, studio-based video analytical data of the videos that the students uploaded to Youtube during a certain period were analyzed. On the qualitative dimension, the PeerTubers' video creation was analyzed through the interviews with the PeerTubers, and this situation was deeply examined with the opinions of the peers, parents, and class teacher. Since there was a thorough examination of the opinions of the participants regarding this situation taken from real life, a holistic single case study design was used from case study designs. This research was conducted as an extracurricular activity with 6th grade students in a middle school in Şanlıurfa province in mathematics class. In determining the study group, maximum diversity and measure-based sampling types from purposeful sampling types were used. Based on these sampling types, six students were selected at different levels based on the selected measures. After the students were selected, a pilot application was conducted before moving on to the video production training, and then video production training was provided to the six students determined. After the training, the students prepared lesson videos on the topics that the class teacher taught in an eight-week process, and then these videos were uploaded to the Youtube channel created by the researcher. The videos uploaded by the students to the Youtube channel were shared with their peers and watched by their peers. Access to the video analytics was obtained through the Youtube Studio. To reach the in-depth data, interviews were conducted with the PeerTubers, peers who watched and did not watch the PeerTubers' videos, parents, and class teacher at the end of the study, and meetings were held with the PeerTubers at two-week intervals throughout the process. In these meetings, the students were given think aloud protocol activities to reflect on the process. The interviews were recorded and the Microsoft 365 Office application was used for transcription processes. After transcription, the coding process was carried out with a second field expert and after coding and theme classification, the coding book was shared with a third field expert, then the reliability of the coding was established. As a result of the calculation, the inter-coder reliability value was found to be 0.92. In conclusion, the findings of the video analytics support that there is no significant lack of access to technology and the internet, and this access is provided through smart phones. The majority of students being unable to complete the video creation and viewing training due to a lack of time has been seen as a negative factor. The opinions of students who made videos, their parents, and the teacher showed that the students who created videos were able to meet their educational needs, increase their self-confidence, improve their socialization and communication skills, and make progress in video production. Additionally, peers who watched the videos have had their educational needs fulfilled through lessons videos prepared by their peers.