Gediz deltası kuş türlerinin ekoturizm potansiyeli
Ecotourism potential of bird species in Gediz delta
- Tez No: 663050
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERİÇ KUMBAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Ekoturizm, yerel halk ile işbirliği içerisinde hareket ederek kırsal bölgelerin sürdürülebilir gelişimini amaçlayan, turizmin önemli bir çıktısıdır. Bu çalışmada İzmir ilinin Karşıyaka, Çiğli, Menemen ve Foça ilçelerinin çevrelediği Gediz Deltası'nda yer alan kuş türlerinin ekoturizm potansiyeli araştırılmıştır. Araştırma alanında görülen kuş türlerini tespit etmek adına daha önceki çalışmalar incelenmiş ve saha gözlemleri yapılmıştır. Araştırmalar neticesinde 269 kuş türünün Gediz Deltası'nda görüldüğü belirlenmiş ve bunlardan 153'ü saha gözlemlerinde de kaydedilmiştir. Gediz Deltası'nda görülen kuş türleri farklı ölçütlere göre değerlendirilerek 60 türden oluşan yeni bir liste hazırlanmış ve ankete sunulmuştur. Katılımcılar kuş gözlemiyle ilgilenen kişilerden seçilmiş ve listedeki türleri ekoturizm potansiyellerine göre değerlendirmeleri istenmiştir. Bu değerlendirmeler ile Gediz Deltası'nın kuş türleri içerisinden en yüksek ekoturizm potansiyeline sahip olanlar belirlenmiştir. Ekoturizm potansiyeli yüksek olduğu tespit edilen kuş türleri için Gediz Deltası'nda yoğun olarak görüldükleri kısımlara ve dönemlere göre alan kullanımı haritaları hazırlanmıştır. Yöre halkı, ülkemiz ve uluslararası kamuoyunda Gediz Deltası ve sahip olduğu kaynakları tanıtma amaçlı yapılacak çalışmalar büyük önem arz etmektedir. Gediz Nehri üzerindeki sanayi bölgelerine ait atıklar ve tarım kimyasalları, deltanın biyolojik çeşitliliği için tehdit oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ecotourism is an important outcome of tourism, which aims at the sustainable development of rural areas by acting in cooperation with local people. This study examined the ecotourism potential of bird species in the Gediz Delta, which is surrounded by the districts of Karşıyaka, Çiğli, Menemen and Foça in the İzmir Province. Previous studies were examined and field observations were carried out to determine the bird species observed in the study area. As a result of the researches, it was determined that 269 bird species were seen in Gediz Delta and 153 of them were recorded in field observations. Bird species seen in Gediz Delta were evaluated according to different criteria and a new list of 60 species was prepared and presented to the survey. Participants were selected from people interested in birdwatching and were asked to evaluate the listed species according to their ecotourism potential. With these evaluations, among the bird species of the Gediz Delta, those with the highest ecotourism potential were determined. For the bird species that are found to have high ecotourism potential, land use maps have been prepared according to the parts and periods where they are densely seen in the Gediz Delta. The activities to be carried out to promote the Gediz Delta and its resources to the local people, our country and the international public opinion are urgent and important. The activities to be carried out to promote the Gediz Delta and its resources are of great importance for the local people, our country and the international public opinion. The industrial waste and agricultural chemicals on the Gediz River pose a threat to the biological diversity of the delta.