Doğuştan kalp ve damar anomalisi olan çocuk hastalarda ortaya çıkan gastrointestinal sistem sorunları
Abdominal problems in children with congenital cardiovascular abnormalities
  1. Tez No: 663056
  2. Yazar: LÜTFİ HAKAN GÜNEY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN SERDAR ARDA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
Giriş ve Amaç: Doğumsal kalp-damar sistemi anomalileri (DKDA) tanısı ile ameliyat edilmiş ya da izlenmekte olan hastalarda ender olmayarak karın içi sorunlar ile karşılaşılmaktadır. Bunların başlıcaları paralitik ileus, nekrotizan enterokolit ve intestinal perforasyondur. Bu sorunların ortaya çıkmasında birincil DKDA sorununun yanı sıra yapılan kalp kateterizasyonu ve cerrahiye ikincil olarak gelişen iskeminin de etkisi bulunmaktadır. Hastalar ve Yöntem: Çalışmada, Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Ankara Hastanesi'nde DKDA nedeniyle izlenen, cerrahi ya da anjiyografik girişim yapılmış hastalarda ortaya çıkan karın içi sorunların taranması amaçlanmıştır. 2000-2007 yılları arasında DKDA tanısı ile izlenen cerrahi yöntemle tedavi edilmiş ya da tıbbi tedavi uygulanmış hastalarda ortaya çıkan karın içi sorunlar geriye dönük (retrospektif) olarak araştırılmıştır. Çalışmada, hasta ile ilgili demografik bilgiler, hastada saptanan DKDA, hastaya yapılan girişim (cerrahi, anjiografi), ortaya çıkan karın içi sorun, karın içi sorunlara yönelik olarak yapılan girişimler (tıbbi tedavi, cerrahi girişim) ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Bulgular: DKDA tanılı 46 hastanın 11'i (% 23.9, Grup I) gelişen karın içi sorunlar nedeniyle ameliyat edilmiş, 35'i ise (% 76.1, Grup II) klinik olarak izlenmiştir. Grup I hastalarında en sık saptanan karın içi sorunlar nekrotizan enterokolit ve intestinal perforasyon, Grup II'de ise paralitik ileustur. Grup I hastalarının 5'i, Grup II hastalarının 10'u kaybedilmiştir. Her iki grupta da ölen hastalarda DKDA sayıları 3'ün üzerinde bulunmuştur. Bu hastaların % 80'i DKDA nedeniyle ameliyat edilmiş hastalardır. Tartışma: DKDA nedeniyle izlenen hastalarda ortaya çıkan önemli komplikasyonlardan biri de GİS ile ilgilidir. İntestinal sistemde oluşan komplikasyon nedeniyle cerrahi girişim yapılan hastalarda mortalite daha yüksektir. Siyanotik tipte anomalisi bulunan hastalarda GİS'de komplikasyonlar daha sık görülmektedir. Bir hastada birden fazla DKDA olması mortaliteyi olumsuz yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Intraabdominal problems as paralytic ileus, necrotizing enterocolitis (NEC) and intestinal perforation are not rare in patients who have been operated or being followed for congenital cardiovascular anomalies (CCVA). Besides the primary CCVA, ischemia secondary to cardiac catheterization or surgery contribute the occurrence of those problems. Patients and Method: In this study, it is aimed to screen the intraabdominal problems seen in patients with CCVA, who had undergone surgical or angiographical intervention(s). Patients with CCVA who have been treated medically or surgically between 2000 – 2007 have been analysed retrospectively in terms of intraabdominal problems. The patients' demographic data, type of CCVA, the intervention applied (surgical, angiographical), the incident of intraabdominal problem(s), the interventions applied for the intraabdominal problems and the results were evaluated. Findings: Eleven (23,9%, Group I) of the 46 patients with CCVA diagnosis were operated due to intraabdominal problems and 35 were (76,1%, GroupII) followed up clinically. Surgical interventions were applied to 5 patients in Group I and 24 patients in Group II. The most frequently seen intraabdominal problems were NEC and intestinal perforation in Group I and abdominal distention in Group II. Five of the Group I patients and 10 of the Group II patients died. The patients who died in both groups had more than 3 CCVA in the same patient. 80% of those patients had been operated for CCVA. Discussion: Gastrointestinal system is involved in important complications experienced by patients with CCVA. Mortality rate is higher in patients operated due to gastrointestinal complications. Gastrointestinal complications are more frequent in patients with cyanotic anomalies. Presence of more than one CCVA in a patient increases mortality rate.