Yetişkinlik dönemi oyun bağımlılığının yalnızlık algısı, sosyal destek, öfke kontrolü ve zihinsel dayanıklılık ile ilişkisinin incelenmesi
An investigation of the relationship of game addiction with the perception of loneliness, social support, anger management, and mental toughness
- Tez No: 663065
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TEMEL ALPER KARSLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın temel amacı yetişkin bireylerde algılanan sosyal destek, yalnızlık algısı, öfke kontrolü ve zihinsel dayanıklılığın oyun bağımlılığını ne derece yordadığını incelemektir. Araştırmaya katılanların yaş aralığı“18-66”arasında olup 93 kadın (%27,2), 249 erkek (%72,8) olmak üzere 26,42 yaş ortalaması ile 342 kişiden oluşmaktadır. Araştırma kapsamında Ucla Yalnızlık Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği'nin Gözden Geçirilmiş Formu, Zihinsel Dayanıklılık Ölçeği, Buss-Perry Saldırganlık Ölçeği ve Oyun Bağımlılığı Ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca katılımcılar Demografik Bilgi Formu doldurmuştur. Elde edilen verilerin analizi için“Bağımsız Örneklemler T-Testi”,“Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA)”,“Korelasyon Analizi”,“Post Hoc Scheffe Testi”,“Post Hoc LSD”ve“Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi”kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; oyun bağımlılığı puanları arttıkça sosyal destek algısının azaldığı, öfke kontrol düzeyinin azaldığı görülmektedir. Oyun bağımlılığı ile yalnızlık algısı ve zihinsel dayanıklılık arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Yalnızlık algısı arttıkça zihinsel dayanıklılık ve sosyal destek algısının arttığı; yalnızlık algısı arttıkça öfke kontrol güçlükleri yaşandığı; zihinsel dayanıklılık arttıkça sosyal destek algısının artmakta olduğu; zihinsel dayanıklılık azaldıkça öfke kontrol güçlükleri yaşandığı; sosyal destek algısı azaldıkça öfke kontrol güçlükleri yaşandığı saptanmıştır. Yalnızlık algısı, zihinsel dayanıklılık, sosyal destek algısı ve öfke kontrolü puanlarının oyun bağımlılığı üzerinde % 27 oranında bir etkisi olduğu görülmüştür. Kadınların oyun bağımlılığı puanlarının erkeklere göre daha yüksek olduğu bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to investigate the prediction of perceived social support, perceived loneliness, anger management and mental toughness on game addiction in adults. The age range of participants are between“18-66”, there are 342 participants consist of 93 women (27,2%), 249 men (%72,8) with an average age of 26,42. In the scope of this research, Ucla Loneliness Scale, Revised Form of Multidimensional Perceived Social Support Scale, Buss-Perry Agression Scale, Mental Toughness Scale and Game Addiction Scale were used. In addition, participants filled the Demographic Information Form.“Independent Samples T-Test”,“One Way ANOVA”,“Correlation Analysis”,“Post Hoc Scheffe Test”,“Post Hoc LSD”and“Multiple Linear Regression Analysis”were used to analyze the obtained data. According to the research results; as game addiction scores increase, perceived social support decreases and anger control level decreases. No significant relationship was found between game addiction and perceived loneliness perception & mental toughness. As perceived loneliness increases, mental toughness and perceived social support increase; anger control difficulties were experienced when perceived loneliness increased; perceived social support increases when mental toughness increases; anger control difficulties are experienced when mental toughness decreases; it was found that anger control difficulties were experienced when perceived social support decreased. Perceived loneliness, mental toughness, perceived social support and anger control scores were found to have a 27% effect on game addiction. It was found that addiction scores of women were higher than men.