Myometrium kalınlık ölçümünün postpartum kanama miktarı ve doğumun evreleriyle ilişkisi
The relation of myometrial thickness measurement with the amount of postpartum bleeding and the stages of delivery
  1. Tez No: 663066
  2. Yazar: AHMET DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUR ÇİFT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı ultrasonografi ile myometriyal kalınlık ölçümünün postpartum kanama miktarıyla ve doğumun evreleriyle ilişkisini değerlendirmek ve postpartum kanama öngörüsünde yardımcı bir metod olarak rolünü araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışma tek merkezli olarak Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğine gelen, latent fazda doğumhaneye yatışı yapılan ve vajinal doğum amacıyla takip edilen miad 305 gebeyi kapsamaktadır. Bu hastalar vajinal doğum ve sezaryen doğum yapan hastalar olarak 2 gruba ayrıldı. Vajinal doğum yapan hastalarda latent faz, aktif faz ve 2. evrede fundal, midanterior ve alt uterin segment myometrium kalınlıkları ölçülürken, sezaryen doğum yapan hasta grubunda latent fazda aynı bölgelerden alınan ölçümler kaydedildi. Postpartum dönemde ise kanama miktarları ve laboratuvar bulguları kaydedilerek myometriyal kalınlık ölçümleriyle arasındaki ilişkiler saptanmaya çalışıldı. İstatistiki verilerin analizinde SPSS 26 programı kullanıldı. Bulgular: Hastalar temelde vajinal doğum ve sezaryen doğum yapan hasta grubu olarak ikiye ayrıldı. Hastaların karakteristik özellikleri incelendiğinde iki grup arasında parite, yatış süresi, vücut kitle indeksi, 1. ve 5.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the relationship between measurement of myometrial thickness by means of ultrasonography, the amount of postpartum bleeding and the stages of delivery, and to investigate its role as an auxiliary method in predicting postpartum bleeding. Materials and methods: This prospective study covers 305 term pregnant women who came to the Gynecology and Obstetrics Clinic of the University of Health Sciences Bursa High Specialization Training and Research Hospital as a single center and were hospitalized in the latent phase and followed up for vaginal delivery. These patients were divided into 2 groups as vaginal delivery and cesarean delivery. While fundus, midanterior and lower uterine segment myometrial thicknesses were measured in patients who had vaginal delivery in the latent phase, active phase and the second stage of delivery, measurements taken from the same regions in the latent phase were recorded in patients who had cesarean delivery. In the postpartum period, the amount of bleeding and laboratory findings were recorded and the relationships between myometrial thickness measurements were tried to be determined. SPSS 26 program was used in the analysis of statistical data. Results: Patients were divided into two groups as vaginal delivery and cesarean delivery.