Mali destek gören kadın girişimcilerin finansal analizi: Denizli ili örneği
Financial anaysis of women entrepreneurs who are promoted: Denizli sample
- Tez No: 663120
- Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE MEDER ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada kadın girişimcilerin özelliklerine, onları girişimci olmaya yönelten nedenlere, atılımları sırasında karşılaştıkları sorunlara ve çözüm önerilerine, ülkemizde kadın girişimciler konusunda istatistiki bilgilere yer verilmiştir. Çalışma sayesinde, henüz girişimciliğe atılmamış ama bu konuda hayalleri olan ve hali hazırda girişimcilik yapan kadınların girişimcilik konusunda bilgi edinmeleri sağlanmaktadır. Onların karşılaştıkları problemlerden en önemlisi finansal kaynaklara erişimlerinin zorluğudur. Çalışmada da bu sorun üzerine yoğunlaşarak kadın girişimcilere mali destekte bulunan kurum ve kuruluşlar konusunda bilgi verilmiştir. Akabinde, Denizli ilinde faaliyet gösteren ve teşvikli kadın girişimci kredisi kullanan, örneklemdeki firmalar özelinde belirli dönemlere ait bilanço ve gelir tabloları üzerinden oran analizleri yapılarak faaliyet gösterdikleri sektör oranlarını temel alan mali tablolar analizi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, kadın girişimcilere sunulan teşviklerin etkinliği ve devamlılığı değerlendirilmiştir. Sonucunda ise kadın girişimcilere sağlanan kredilerin karlılıkları üzerinde büyük bir etki yaratmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to reveal woman entrepreneurs' specialties, the reaosons let them to become entrepreneurs, the challenges they faced during establishing how they manage to overcome with their solution suggestions and statistical information about entrpreneurs in our country. This study aims that women who dream about being an entrepreneur and who are already an entrepreneur, understand about this concept. The biggest challege they face is the accessing the financial sources. Afterward, there are financial statement analysis made about women entrepreneurs working in Denizli, whom get the loan of woman entrepreneurs, using their company's balace sheet and income statements. According to results, the efficiency and continuousness of incentives which are given to women entrpreneurs are evaluated. As a conglution, it is found that the loans which promote women entrepreneurs, are not effective enough on their profits.