Ergenlik dönemi din eğitiminde akran etkisi ve uyma davranışları üzerine nitel bir araştırma
A qualitative research on the peer influence and adaptation behaviors in religious education in adolescence
  1. Tez No: 838854
  2. Yazar: BÜŞRA SAKA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Ergenlik dönemi hızlı fiziksel ve duygusal gelişimin yaşandığı bir dönemdir. Bu dönemde sosyal gelişim alanında da değişiklikler yaşanmaktadır. Ergenin ilgisi akranlarına yönelir ve arkadaşları ile daha fazla paylaşımda bulunmaya başlar. Ergen bu yüzden akranlarının sosyal etkisine oldukça açıktır. Bu dönemde verilecek din eğitiminde bu sosyal etki dikkate alınmalıdır. Bu araştırma; ergenlik dönemi din eğitiminde akran etkisi ile uyma davranışları üzerinde durmaktadır. Araştırmanın amacı, ergenlik dönemi din eğitiminde akran etkisinin ve bu dönemdeki gençlerin, din konusunda grup içerisinde akranları ile gösterdikleri uyma davranışlarını ortaya koymaktır. Yine din eğitimi alanında ergenlerin akranlarından nasıl etkilendiklerini ve bu konuda gösterdikleri uyma davranışlarını belirlemek hedeflenmektedir. Araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim/fenomenoloji deseni tercih edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu; öğrencilerin akran ilişkilerinin din eğitimi bağlamında incelenmesine olanak sağlaması için amaçlı örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir durum örneklemesi tercih edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu Ankara ili Etimesgut ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı aynı bölgedeki bir İmam Hatip Lisesi ve bir Anadolu Lisesinde öğrenim gören 22 öğrenciden oluşmaktadır. Çalışma grubunda ulaşılmak istenen arkadaş/akran grubu olduğu için öğrenciler gönüllülük esasına göre grup şeklinde seçilmiştir. Bu araştırma kapsamında veriler; yarı yapılandırılmış görüşme soruları ile elde edilmiştir ve betimsel analize tabi tutulmuştur. Araştırmanın bulgularında ise, ergenlik döneminde ergenlerin dini tutum ve davranışlar konusunda akranlarından etkilendikleri ve uyma davranışları gösterdikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Adolescence is a period of rapid physical and emotional development. In this period, there were also changes in the field of social development. Adolescents' interest turns to their peers, and they share more with their friends. Adolescents are, therefore, very open to the social influence of their peers. This social impact should also be considered in religious education in this period. This research focuses on peer influence and conformity behaviors in adolescent religious education. The study aims to reveal the peer influence on adolescent religious education and the conformity behaviors of young people in this period with their peers in the group about religion. Furthermore, in the field of religious education, it is aimed to determine how adolescents are influenced by their peers and their compliance behaviors in this regard. Phenomenology design, one of the qualitative research methods, was preferred in the research. In this study, in order to enable students to examine peer relations in the context of religious education, easily accessible case sampling, one of the purposive sampling methods, was preferred. The study group of the research consists of 22 students studying in an Imam Hatip High School and an Anatolian High School in the same region of the Ministry of National Education in the Etimesgut district of Ankara. Since there was a friend/peer group to be reached in the study group, the students were selected as a group voluntarily. Data within the scope of this research was obtained with semi-structured interview questions and subjected to descriptive analysis. In the findings of the study, it was concluded that adolescents were influenced by their peers regarding religious attitudes and behaviors during adolescence and showed conformity behaviors.