Zihinsel dayanıklılık ve kişilik: Futbolcular ile rüzgar sörfçülerine yönelik bir araştırma
The mental toughness and personality: A research on windsurfers and footballers
  1. Tez No: 663131
  2. Yazar: İBRAHİM ALDURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ FERUDUN DORAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sporda Psiko-Sosyal Alanlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmanın amacı; zihinsel dayanıklılık ile beş faktör kişilik özellikleri. arasındaki ilişkiyi futbolcular ve rüzgar sörfçüleri bakımından incelemektir. Araştırmanın örneklemi 18-40 yaş aralığında (Art. Ort. 24.75 ± 5.30), en az bir yıldır (deneyim: Art. Ort. 10.68 ± 6.17) rüzgar sörfü (bireysel) ve futbol (takım) branşlarında aktif olarak spor yapmakta olan 177 kadın (% 46.30) ve 205 erkek (% 53.70) olmak üzere toplam 382 gönüllü sporcudan oluşmaktadır. Veri toplama sürecinde, Kişisel Bilgi. Formu, Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri ve Beş Faktör Kişilik Ölçeği kullanılmıştır. Veri analizinde SPSS 24.0 programı kullanılmış ve bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi ve pearson momentler çarpım korelasyonu kullanılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre 18-23 yaş arası sporcular ile 5 yıla kadar deneyime sahip sporcuların daha yaşlı ve daha fazla deneyime sahip sporculardan zihinsel dayanıklılıkları ve kişilik özellikleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar gösterdiği gözlemlenmiştir. Araştırma bulguları incelendiğinde araştırmaya katılan sporcuların beş faktör kişilik özellikleri ve zihinsel dayanıklılık düzeylerinde cinsiyet değişkenine göre. istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Bunun yanında, futbolcuların yumuşak başlılık, öz-denetim, kontrol, devamlılık ve zihinsel dayanıklılık toplam puanları rüzgar sörfçülerine göre daha yüksektir. Rüzgar sörfçülerinin ise nörotizm puanı futbolculara göre daha yüksektir. Ayrıca, bulgularımıza göre genel olarak zihinsel dayanıklılık ve alt boyutları ile beş faktör kişilik alt boyutlarından dışa dönüklük, yumuşak başlılık, deneyime açıklık ve öz-denetim arasında pozitif yönlü, orta düzeyli ve doğrusal bir ilişki, nörotizm ile diğer alt boyutlar arasında orta düzeyli ve negatif bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The. aim of this research; To examine the. relationship between mental resilience and five factor personality traits in terms of footballers and windsurfers. The sample of the study consists of 382 volunteer athletes who between ages 18-40 (Mean. 24.75 ± 5.30), have been actively doing sports in windsurfing (individual) and football (team) for at least one year (Experience: Mean. 10.68 ± 6.17), 177 female (46.30%) ve 205 male (53.70%). In the data collection process, Personal Information Form, Sport Mental Toughness Questionnaire, Five Factor Personality Inventory were used. At the analysis of the data, SPSS 20.0 program. was used and independent. groups t-test, one way anova and Pearson product-moment correlation analysis were done. According to the results of the study, it was observed that the athletes between the ages of 18-23 and those with up to 5 years of experience showed statistically significant differences from the older and more experienced athletes. When the research findings. were. examined, no. statistically significant difference was found in the five-factor personality traits and mental toughness levels of the athletes participating in the. study, according. to. the gender . variable. Beside that, footballers' total scores of agreeableness, conscientiousness, control, constancy and mental toughness are higher than windsurfers. The neuroticism score of windsurfers is higher than football players. In addition, according to our findings, it was . found that. there was a positive, moderate and linear. relationship between mental resilience and . five factor . personality traits, and a moderate and negative. relationship . between neuroticism and other . sub-dimensions.