Spor yapan bireylerin zihinsel dayanıklılık ile yaratıcılık düzeylerinin incelenmesi
Investigation of mental toughness and creativity levels of individuals engaged in sports
- Tez No: 661393
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERBİL MURAT AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı spor yapan bireylerin zihinsel dayanıklılık ve yaratıcılık düzeylerinin incelenmesidir. Çalışmaya 18-25 yaş arası 122'si kadın 214'ü erkek olmak üzere toplam 336 spor yapan birey gönüllü olarak katılmıştır. Sporcuların zihinsel dayanıklılık düzeyini belirlemek amacıyla Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri kullanılmıştır. Yaratıcılık özelliklerini belirlemek amacıyla ise Yaratıcı Kişilik Özellikleri Envanteri kullanılmıştır. Bu çalışmadaki verilerin analizi IBM SPSS 25 paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sporcuların, sporda zihinsel dayanıklılık düzeylerinin ve yaratıcı kişilik özelliklerinin karşılaştırılması için tek yönlü çok değişkenli varyans analizi (MANOVA) testi kullanılmıştır. Sporda zihinsel dayanıklılık ve yaratıcı kişilik özellikleri arasındaki ilişki için ise Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. İstatistiksel analizler sonucunda katılımcıların sporda zihinsel dayanıklılık düzeylerinde cinsiyet (p=0,001) ve millilik durumu (p=0,01) değişkenleri açısından anlamlı fark tespit edilirken, spor türü değişkeni açısından anlamlı bir fark tespit edilmemiştir (p=0,361). Çalışmaya katılan sporcuların, yaratıcı kişilik özelliklerinde, cinsiyet değişkeni açısından anlamlı fark tespit edilirken (p=0,000), millilik durumu (p=0,146) ve spor türü (p=0,589) değişkenleri açısından anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Katılımcıların zihinsel dayanıklılık düzeyleri ile yaratıcı kişilik özellikleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir (p=0,000). Bu çalışma sonucunda sporcuların yaratıcılık düzeyleri arttıkça zihinsel dayanıklılık düzeylerinin de artış göstereceği bulunduğundan, sporcuların zihinsel dayanıklılık düzeylerini geliştirmek için antrenmanlarda yaratıcılıkla ilgili çalışmalara yer verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the mental toughness and creativity levels of individuals doing sports. A total of 336 individuals, 122 women and 214 men, between the ages of 18-25, participated in the study voluntarily. Sport Mental Toughness Questionnaire is applied to determine the mental toughness level of athletes. Creative Personality Traits Scale was used to determine the creativity traits of athletes. The analysis of the data in this study was carried out using IBM SPSS 25 package program. One-way multivariate analysis of variance (MANOVA) test was used to compare athletes' mental toughness levels and creative personality traits in sports. Pearson's correlation analysis was used for the relationship between mental toughness and creative personality traits in sports. As a result of the statistical analysis, a significant difference was found in the mental toughness levels of the participants in sports in terms of gender (p=0,001) and nationality (p=0,01) variables, while no significant difference was found in terms of the sport type variable (p=0,361). While a significant difference was found in the creative personality traits of the athletes participating in the study in terms of gender variable (p=0,000), no significant difference was found in terms of nationality status (p=0,146) and sports type (p=0,589) variables. A positive significant relationship was found between the mental toughness levels of the participants and their creative personality traits (p=0,000). As a result of this study, it is found that as the creativity levels of athletes' increase, their mental toughness levels will increase, it is recommended to include exercises related to creativity in training to improve the mental toughness levels of athletes.