Ayrımcılık yasağının hukuk felsefesi açısından temellendirilmesi
Justification of non-discrimination from the perspective of legal philosophy
- Tez No: 663139
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN IŞIKTAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Hukuk, Philosophy, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 407
Özet
“Ayrımcılık Yasağının Hukuk Felsefesi Açısından Temellendirilmesi”başlıklı bu tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde ilk olarak, ayrımcılık yasağının eşitliğin bir gereği olduğundan hareketle eşitlik ilkesi açıklanmıştır. Ardından önyargı ve ayrımcılık kavramları ele alınmıştır. İkinci bölüm ise ayrımcılık yasağı ile insana saygı arasındaki ilişkinin incelenmesine ayrılmıştır. Bu bölümde ayrımcılığın ahlaki olarak yanlışlığını açıklayan görüşler tartışılmıştır. Bu kapsamda ayrımcılığın yanlışlığını ayrımcılık failinin eyleminin saygısızlığına dayalı bir biçimde açıklayan görüşler incelenmiştir. Bu görüşler; ahlaki değerin yanlış takdirine dayalı saygısızlık görüşü, insanlara birey olarak muamele edilmemesine dayalı saygısızlık görüşü ve alçaltıcı anlama dayalı saygısızlık görüşüdür. Ayrıca, ayrımcılığın bir değer sorun olduğu ve insan onuruna yönelik bir saygısızlık olduğu hususu ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Üçüncü ve son bölüm kapsamında ise ayrımcılık yasağının hukuki belgelerdeki genel çerçevesi resmedilerek ayrımcılık yasağının korunan kişi bakımından kapsamı ve konu bakımından kapsamı araştırılmıştır. Bu bölümde son olarak, ayrımcılık türleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This dissertation, titled as“Justification of Non-discrimination From the Perspective of Legal Philosophy”consists of three sections. In the first section, firstly, the principle of equality is explained considering that the prohibition of discrimination is a requirement of equality. Then, the concepts of prejudice and discrimination are discussed. The second section is devoted to the philosophical view of the prohibition of discrimination. In this section, opinions that explain the wrongness of discrimination morally are discussed. These theories are; the view of disrespect based on misestimation of the moral worth of discriminatee, the view of disrespect based on not treating people as individuals and the view of disrespect based on demeaning meaning. Also it is discussed that discrimination is a value problem and disrespect for human dignity. Lastly, in the scope of the third section, the general framework of the prohibition of discrimination in legal documents is illustrated and the scope of the prohibition of discrimination in terms of the protected person and subject is investigated.