İslam Hukukunda ayrımcılık yasağı (cinsiyet temelli örneği)
Prohibition of discrimination in Islamic Law (gender based example)
- Tez No: 257334
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAHİP BEROJE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Giriş bölümünde, incelenen konunun anlaşılmasını kolaylaştıracak temel bilgiler verilmiştir.İkinci bölümde, İslam hukuku açısından insan hakları konusu incelenmiş, İslam'da“insan”tanımı, temel hakların yaratılıştan Allah tarafından verildiği, temel hakların İslam'da temellendirilmesi, İslam açısından öteki kavramı, İslam Âlemindeki insan haklarını yazılı belge haline getirme çalışmaları, İslam ve Batı dünyasındaki evrenselciler ve cemaatçiler, Batılı anlamdaki insan hakları alanındaki çelişkiler işlenmiştir. Daha sonra, kavramsal olarak insan hakları, tanımı, tarihi gelişimi, çok yönlülüğü, evrensellik iddiası, 18. y.y. dan itibaren gelişimi, Batılı Devletlerin tutumu ve bu hususlardaki eleştiriler genel olarak incelenmiştir. Sonrasında ise, ayrımcılık yasağının tanımı ve ilişkili kavramlar olan, Önyargı, Taciz, Mağdurlaştırma, ötekileştirme, Hak, Adalet ve Eşitlik kavramları irdelenmiştir.Üçüncü Bölümde, cinsiyet temelli ayrımcılığın tarihi kökenleri inceleme konusu yapılmış, Roma, Yunan, Ortaçağ, Uzakdoğu, Arap Cahili toplumlarında ve günümüz toplumlarındaki toplumsal ve felsefi kökenleri tespit edilmeye çalışılmıştır.Dördüncü Bölümde, İslam'ın genel olarak kadın ve erkeğe bakışı ve medeni haklar açısından, en çok itiraz konusu yapılan, kadının tanıklığı, miras payı ve boşanma hakkı konuları incelenmiştir.Bu bölümün ikinci kısmında ise, Siyasi haklar konusu incelenmiş, kadının seçme ve seçilme hakkı, devlet başkanlığı, hâkimliği ve diğer kamu görevlerini yapabilmeleri konuları incelenmiştir.Beşinci bölümde ise, cinsiyet temelli ayrımcılıkla ilgili Uluslararası anlaşmalar, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarındaki uygulama yönüyle konu irdelenmiş ve Türkiye toplumunu yakından ilgilendirmesi sebebiyle Leyla Şahin AHİM. Kararı genişçe incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the introduction, the issues to facilitate the understanding of the basic information are given.In the second part, the Islamic law in terms of human rights issues is investigated. In this context,“human”definition, the fundamental rights given by God from the creation, the identification and ground of basic human right in Islam, ?the other? concepts in the point of Islamic view, the written documents on human right in Islamic worlds, the thinkers who choose universal and community thoughts in Islam and the Western world and the contradictions in the field of human rights in the Western sense are processed. Then, as a conceptual ?human rights?, its definition, historical development, versatility, universality claim and its development from 18th centuries, the attitude of the western states and general criticism in these matters are investigated. After that, the definition of prohibited discrimination and the associated concepts; prejudice, harassment, othering, victim fixes, rights, justice and equality are also discussed.In the third section, historical, philosophical and sociological origins of gender based discrimination in Roman, Greek, Medieval, Far East and ignorant Arab and today's societies are tried to detect.In the fourth section, the general Islamic perspective to women and men and the most contested issue in terms of civil rights of the woman's testimony, the right to inheritance, and divorce issues are examined.In the second part of the fourth chapter, the political rights; the woman's right to vote and be elected, the presidency, the judicature and other public task of woman are examined.In the fifth section, gender-based discrimination related to international conventions is investigated in the aspects of the European Convention on Human Rights and the applications in the European Court of Human Rights case law. Leyla Şahin case?s decision given by European Court of Human Rights is widely examined as a model due to a closer community of interest of Turkey.