Fitness merkezlerinde egzersiz yapan bireylerin egzersiz bağımlılıkları, yaşam doyumları ve zihinsel dayanıklılık düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between the levels of exercise addiction, life satisfaction, and mental endurance of individuals who exercise in fitness centers
- Tez No: 663147
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı; fitness merkezlerinde egzersiz yapan bireylerin egzersiz bağımlılıkları, yaşam doyumları ve zihinsel dayanıklılık düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma ilişkisel tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma grubunu düzenli olarak fitness egzersizleri yapan ve kolayda örnekleme yöntemle seçilen 795 (544 erkek+251 kadın) sağlıklı birey oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama araçları olarak;“Kişisel Bilgi Formu”, Tekkurşun-Demir, Hazar ve Cicioğlu (2018) tarafından geliştirilen“Egzersiz Bağımlılığı Ölçeği”Diener, Emmons, Larsen ve Griffin (1985) tarafından geliştirilen Köker (1991) tarafından Türkçe' ye uyarlanan“Yaşam Doyumu Ölçeği”ve Madrigal, Hamill ve Gill (2013) tarafından geliştirilen Erdoğan (2016) tarafından Türkçe' ye uyarlanan“Zihinsel Dayanıklılık Ölçeği”kullanılmıştır. Normal dağılım gösteren verilere betimsel istatistikler, bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi ve Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde katılımcıların egzersiz bağımlılık puanları cinsiyete, eğitim durumu, meslek grubu, egzersiz sıklığı ve fiziksel görünüme göre anlamlı farklılık gösterdiği benzer şekilde yaşam doyum puanlarının da yine cinsiyete, eğitim durumu, meslek grubu, egzersiz sıklığı ve fiziksel görünüme göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir (p.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the levels of exercise addiction, life satisfaction, and mental endurance of individuals who exercise in fitness centers. The research was carried out in correlational survey model. The research group consisted of 795 (544 men + 251 women) healthy individuals who regularly do fitness exercises and selected by convenience sampling method. As data collection tools in research;“Personal Information Form”;“Exercise Addiction Scale”developed by Tekkurşun-Demir, Hazar and Cicioğlu (2018),“Life Satisfaction Scale”developed by Diener, Emmons, Larsen and Griffin (1985) and adapted to Turkish by Köker (1991), and“Mental Resilience Scale”developed by Madrigal, Hamill and Gill (2013) and adapted to Turkish by Erdoğan (2016) were used. Descriptive statistics, independent groups t-test, one-way analysis of variance and Pearson correlation analysis were applied to the data with normal distribution.