Egzersiz yapan bireylerin yeme davranış bozukluklarının egzersiz bağımlılığı üzerine etkisi
The effect of eating behavior disorder on exercise addiction in individuals who are doing exercise
- Tez No: 666826
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT KARACABEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada Aydın İli Efeler İlçesi'ndeki Fitness merkezlerine üye olan egzersiz aktiviteleri içinde bulunan 365 bireyin yeme davranış bozukluklarının ve egzersiz bağımlılıklarının derecesi, bu bireylerin yeme davranış bozukluklarının egzersiz bağımlılık durumları üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yeme davranış bozukluklarını belirlemek amacıyla Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan REZZY'i anketi kullanılmıştır. Egzersiz bağımlılıklarını belirlemek amacıyla Türkçe geçerlilik ve güvenirlik çalışması yapılan Egzersiz Bağımlılığı Ölceği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 25.0 paket programında %95 güven aralığında 0.05 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Bağımsız iki gruba ilişkin ortalama arasındaki farkın manidarlığı İki Ortalama Arasındaki Farkın Önemlilik Testi ile belirlenmiştir. Üç veye daha fazla bağımsız gruba ilişkin ortalamaların manidarlığı ise Bağımsız K Örneklem Testlerinden Tek Yönlü Varyans Analizi ile test edilmiştir. İki veya daha fazla değişken arasındaki ilişkiyi bulmak için Pearson Kolerasyon katsayısından (r) yararlanılmıştır. Niteliksel olarak belirtilen iki yada daha fazla grubun arasında fark olup olmadığının belirlenmesinde ki-kare (chi-square) testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the degree of eating behavior disorders and exercise dependencies of 365 individuals who are members of fitness centers in Efeler District of Aydın Province and who are involved in exercise activities. Also, it was aimed to examine the effects of eating behavior disorders of these individuals on exercise dependency. The REZZY questionnaire, whose Turkish validity and reliability study carried out, was used to identify eating behavior disorders. Exercise Addiction Scale, whose Turkish validity and reliability study performed, was used to determine exercise dependencies. While analyzing the data, it was evaluated in SPSS 25.0 package program by looking at the 0.05 significance level in 95% confidence interval. The relationship of the average difference between the two independent groups was determined by the Significance Test of the Difference Between Two Averages. The significance of averages for three or more independent groups was tested by One-Way Analysis of Variance from Independent K Sample Tests. Pearson correlation coefficient (r) was used to find the relationship between two or more variables. Chi-square test was used to determine whether there is a difference between two or more groups that are qualitatively stated.