Proaktif yaklaşımın iş kazaları üzerindeki etkileri
The effects of proactive approach on occupational accidents
  1. Tez No: 663187
  2. Yazar: MERT ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ŞENOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Dünya'da iş kazalarının ekonomik ve toplumsal etkileri giderek büyümektedir. Bu durum iş sağlığı ve güvenliği alanında yapılacak çalışmaların ve alınacak önlemlerin önemini arttırmaktadır. Ülkemizde, çalışma ortamında mevcut durumda bulunan sağlık ve güvenlik koşullarının iyileştirilerek iş kazalarının önüne geçilebilmesi için 2012 yılında kabul edilen 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu yürülüğe konulmuştur. Bu çalışma, bahsi geçen kanunun iş kazaları üzerinde pozitif yönde bir etki yapıp yapmadığını tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, 2007-2018 yılları arasında Türkiye'deki iş kazalarının genel görünümü incelenerek kazaların ve buna bağlı ölümlerin yıllar içerisindeki değişimi araştırılmıştır. Elde edilen veriler kullanılarak kaza sıklık hızı, frekans hızı ve kaza ağırlık oranı gibi karşılaştırma ölçütleri hesaplanmıştır. Hesaplamalar sonucunda ortaya konulan bulgular, 2012 yılında yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile çalışma hayatına giren Proaktif yaklaşımın iş kazaları üzerindeki etkisinin sınırlı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The economic and social effects of occupational accidents in the world are gradually growing. This situation increases the importance of work and measures to be taken in the field of occupational health and safety. In our country, the Occupational Health and Safety Law No. 6331, which was adopted in 2012, was put into effect in order to prevent occupational accidents by improving the health and safety conditions existing in the working enviroment. This study aims to determine whether the mentioned law has a positive effect on occupational accidents. In this respect, between the years of 2007-2018 years of change in the overall appearence of accidents and related deaths in Turkey it was investigated by examining work-related accidents. By using the data obtained, comparison criteria such as accident frequency rate, frequency rate and accident severity rate were calculated. The findings revealed as a result of the calculations Show that Proactive approach, which entered the working life with the Occupational Health and Safety Law enacted in 2012, has a limited effect on occupational accidents.