1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı'nda Osmanlı Süvari Birlikleri
Ottoman Cavalry During The Russo-Turkish War of 1877-1878
  1. Tez No: 663191
  2. Yazar: SALİH KERİM KUMANLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Süvari birlikleri, Osmanlı İmparatorluğu'nun askerî tarihinde çok önemli bir yer tutar. Özellikle imparatorluğun gücünün doruğunda olduğu dönemde, Osmanlı süvarisi dünyanın en efektif süvari birliklerinden birisi konumundaydı. Ancak 19. yüzyılda bu durum tamamen tersine dönecektir. Dönemin tüm ordularında da benzer bir durumu gözlemlemek mümkündür. Ancak Osmanlı süvarisi tüm bu ordular arasındaki en çarpıcı örneklerden biri olsa gerektir. Bu tezin temel amacı, Osmanlı süvarisinin savaş zamanı performansını 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı üzerinden değerlendirmektir. Bunu yaparken sadece Osmanlı İmparatorluğu'nun iç dinamikleri değil, ateşli silahların savaş alanına olan etkileri de göz önünde bulundurulmuştur. Ayrıca bu dönemin subay sınıfının görüşleri de süvari özelinde tartışılmıştır. Süvari birliklerinin hızla gelişen taktiklere adaptasyonu meselesini anlamlandırabilmek adına süreç ve dönemin şartları farklı açılardan ele alınmıştır. Tüm bu bilgiler ışığında, Osmanlı süvarisinin 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı'ndaki başarı ve başarısızlıklarının ardında yatan sebepler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cavalry units occupy a very important place in the military history of the Ottoman Empire. At the height of the empire's power, the Ottoman cavalry was one of the most effective cavalry units in the world. However, this situation will completely reverse in the 19th century. It is possible to observe a similar situation in most of the armies of the period. However, the Ottoman cavalry must be the most striking example among all other armies. The main purpose of this thesis is to evaluate the wartime performance of the Ottoman cavalry in the Russo-Turkish War of 1877-1878. While doing this, not only the internal dynamics of the Ottoman Empire, but also effects of the firearms are taken into consideration. In addition to this, the views of officers of the period also discussed in the context of the cavalry. In order to understand the complex process of adaptation of cavalry units to the new tactics, many aspects of the period are considered in detail. In the light of all the information mentioned above, the reasons behind the success and failures of Ottoman cavalry units in the Russo-Turkish War of 1877-1878 are examined.