Barcode sistemi ve yazılımı
- Tez No: 66321
- Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ DÜNDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Öz BARCODE SİSTEMİ VE YAZILIMI Son kırkbeş yıl içinde bilgisayar teknolojisinde çok önemli gelişmeler kaydedilmiş, bilgisayarlar pekçok faaliyetin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Hızla gelişen elektronik, bilgi işlem ve iletişim uygulamaları, bugünün teknolojileri ve ürünlerini zorlamakta, yeni ve daha kapsamlı teknikleri gerekli kılmaktadır. Bu çalışmada barcode'ların tarihsel gelişimi, temel özellikleri, veri giriş teknikleri içindeki yeri, yazma ve okuma yöntemleri ile günümüz uygulamaları incelenmiştir. Optik yöntemlere dayalı bir veri giriş birimi olan barcode okuyucunun kullanımı, bilgisayarların küçük işletmelerde benimsenmesine ve optik alanda yapılan geliştirme ve basitleştirme çabalarına paralel olarak artacaktır. Mesaj alanını bugüne göre çok daha verimli kullanan barcode'ların standartlaşması ve bunları çok güvenilir olarak çözebilen laser tarayıcılı okuyucuların maliyetlerinin önemli ölçüde düşmesi beklenmelidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BARCODE SYSTEM AND SOFTWARE The past 45 years have witnesses, phenomenal development in information technology. Fast developments in electronic data processing and communications applications impose the replacement of existing technologies and related products with the newer and more advanced technologies. This work is a survey of the historical development of bar coding., its fundamentals, its place among data entry techniques with writing and reading methods and today's implementations. The use of bar code reader as a data entry unit relying on optical methods,will grow up paralel with the increasing tendence of installing computers in small workshops and with improvement and simplifcation efforts in optics. We forecast standardization of bar codes, and cost shrinkage of reades with laser scanners which can decode them very reliably.